„Vyzývám chovatele psů, aby byli mimořádně obezřetní. Bohužel se začaly opět objevovat pravděpodobně cílené otravy." Veterinář Ondřej Vlček těmito slovy prostřednictvím webu i SMS zpráv varoval občany Žacléře.

Mezi psy není žádná spojitost, jsou ze zahrádek i z bytů. Jediným společným rysem je snad jen oblast. K otravám došlo v části od porcelánky směrem k vlakovému nádraží. „Nenechávejte své psy pobíhat volně, nenechávejte je uvázané bez dozoru před obchody, snažte se co nejvíce zamezit případnému kontaktu psa s nástrahou," radí veterinář Ondřej Vlček.

Zatím bez úmrtí

První případ se objevil před dvěma týdny. „Pes měl typické příznaky otravy, udělal jsem standardní vyšetření a potvrdilo se, že byl otrávený jedem na krysy. Naštěstí se z toho dostal, ale přibyly další tři případy a jeden je hodně vážný. Pes měl vnitřní krvácení, kožní podlitiny, nebyl na něho pěkný pohled. Majitelé s ním ale chodili na infúze a je to na dobré cestě," popsal situaci Ondřej Vlček.

Typickými příznaky otravy jedem na krysy je nevolnost, zvracení krve, průjem. Nástup je relativně rychlý, následuje apatie, cukání nohama a podobně.

Kočky dávají pozor

A důvod? Proč někdo sáhne k až takhle barbarskému chování? Majitelku prvního z otrávených psů napadlo, že její pes někdy štěká na rušném místě a někoho by to mohlo obtěžovat. Jenže u dalších případů nic takového nepřicházelo v úvahu. Důvodem tak může být třeba obecná pomsta za exkrementy, které se občas válí v ulicích města.

Klidnější mohou být majitelé koček. Těch se otravy zatím nedotkly. „Pes často neřeší, co zhltne. Když je návnada v alespoň trochu lákavém jídle, mnozí to sežerou. Kočky jsou vybíravější. Chovatelé vědí, jaký je třeba problém dostat do nich tabletu. I když ji zamícháte do sebelepší pochoutky, nechají ji tam," nabídl vysvětlení Ondřej Vlček.

Před dvěma lety

Při zasílání současné výzvy si Ondřej Vlček vzpomněl i na rok 2013, kdy podobná situace nastala poprvé. „Také tenkrát někdo použil jed na krysy, ale také průmyslové hnojivo. Během měsíce jsem zaznamenal asi čtyři otravy, z toho bohužel tři byly smrtelné. Většina chovatelů se tenkrát domnívala, že k otravě došlo v lokalitě za hřbitovem. Několik lidí mne ale informovalo, že někdo trávil psy i v Lamperticích, takže náhoda to nebyla," vrátil se dva roky dozadu.

Ondřej Vlček ordinuje i na Úpicku a tam podobné případy nezaznamenal. Přesto k nim čas od času v regionu dochází. Velmi brutální případ zaznamenali před dvěma lety v Trutnově na Kryblici, u prodejny potravin. Tam někdo nastražil kousky salámu s nastrkanými hřebíky. Majitelka naštěstí stihla včas zakročit a zavolala policii.

O měsíc později se objevil další případ, na který prostřednictvím webu vyletsepsem.cz upozornila čtenářka Magda: „Chtěla bych varovat všechny pejskaře z Trutnova. Na Úpském nábřeží naproti bazénu jsem našla kus párku propíchaný hřebíky," napsala tehdy.

Zaznamenali jste otravu psů?

„Když se nebudou otravy hlásit, tak těžko můžeme čekat, že se tím někdo bude zabývat," radí server www.vyletsepsy.cz.

Na svých stránkách proto vypracoval tématický odkaz, kde mohou na jednotlivé případy lidé upozorňovat. Stačí vyplnit jednoduchý formulář. A na první pohled je jasné, že otravy psů nejsou v rámci celé České republiky ničím výjimečným.