Pozor, pozor, hlášení místního rozhlasu. Míst, kde tahle slova slyší pravidelně, už není tolik co kdysi.

„Klasický obecní rozhlas, jak ho zná většina z nás, přestal mnoha starostům a zastupitelům stačit již před několika lety. Od té doby obce a města hledají nové způsoby jak občany efektivně informovat. V dnešní době, kdy stále více obyvatel odjíždí na celý den z obce a mobilní telefon už má téměř každý, začíná být informování právě jejich prostřednictvím spolehlivější než obecní rozhlas," tvrdí Ondřej Švrček, provozovatel služby Mobilní rozhlas.

Přesto internet ani sms zprávy tradiční ampliony z ulici nevytlačily. „Obecní rozhlas máme, a dokonce nový. Hlásíme dvakrát týdně, v pondělní podvečer a v úterý dopoledne. Lidé se dozvědí o všech akcích, které v nastávajícím týdnu budou, mohou se tak na ně připravit. Další využití je při mimořádných událostech, například poruše vodovodu a nutných odstávkách," sdělil starosta Čisté u Horek Ladislav Jiřička.

Starý linkový rozhlas se tu poprvé rozezněl při sjezdu rodáků v roce 1958. „Při kabelizaci ale začaly mizet sloupy a přicházeli jsme o jednu část za druhou. Máme tu problémy s povodněmi, tak jsme požádali o dotaci na rozhlas nový, bezdrátový. Slouží nejen k běžnému zpravodajství, ale i jako koncový prvek výzvy a varování pro hasiče," dodal Ladislav Jiřička.

„Máme rozhlasem pokryté téměř celé město, kombinací klasického linkového a bezdrátového. Někde je kvalita horší a lidé si stěžují, ale na druhou stranu je to služba tradiční a vyžadují ji. Hlásíme, resp. hlásím, dvakrát týdně, vždy v pondělí a pátky," řekl starosta Pilníkova Miroslav Klapka.

Pozor, pozor, stále hlásíme. A hlásit budeme

Obecní rozhlasy mají dlouhou tradici. A ta jim i ve světě moderních technologií umožňuje přežít.

„Lepší situace než v Čechách je na jižní Moravě. Jezdíme tam pravidelně a v mnoha vesnicích hlášení rozhlasu slyšíme, třeba i dvakrát denně," všimla si Krista Markelová ze Žacléře. „I tady máme funkční rozhlas, ale využíváme ho jen sporadicky. Informujeme občany přes internetové stránky a pomocí sms zpráv," dodala žacléřská místostarostka Eva Rennerová.

Systém obecních rozhlasů narazil na některé limity, snižující jeho efektivitu. Ta klesá třeba výměnou oken, která teď dokáží mnohem účinněji izolovat hluk z venčí. Dalším faktorem je zvětšující se území obcí či množství lidí pracujících či studujících mimo. Přesto rozhlas má v informačním systému místo a využívají ho i v tak rozlehlé obci, jako je Vítězná. „Bezdrátový rozhlas nám pokrývá všechny tři části. V zimě hlásíme dvakrát do měsíce, přes léto je víc akcí, interval je proto týdenní. Texty připravuji sám, většinou dostanu podklady a ty upravím do zpráv, které pak i čtu," přiblížil situaci v obci starosta Petr Hrubý.

Co však z obecních rozhlasů téměř vymizelo, je hudba. „V podstatě to není problém, stačí mít zaplacená autorská práva. Ale v rámci úspor po-užíváme jen znělku, kterou nám poskytl dodavatel systému," sdělil starosta Čisté Ladislav Jiřička.

Znělku mají i ve Vítězné, ale od známého autora. „Složil ji Martin Laul ze skupiny Turbo. Má tu v Huntířově chalupu, a tak nám vyšel vstříc," podotkl starosta Petr Hrubý.