Během dne postupně lidí a rozsvícených svíček výrazně přibývalo. Lidé chodili pěšky, přijížděli autem z blízkého i vzdáleného okolí. Z Trutnova, z kraje i Prahy. Zapálit svíčky přijela také Lenka Jarošová z Jaroměře s rodinou. Na Hrádečku byla i loni. "Je dobře, že lidé vzpomínají a doufám, že ani nezapomenou. Vnímám to tak, že bych chtěla pana Havla zpátky. Obzvláště, když vidím, co se v republice děje. To je hrůza. Národ je naprosto rozdělený, i mezi známými," vyjádřila se 17. listopadu na Hrádečku. Václava Havla považuje většina lidí za nejlepšího polistopadového prezidenta České republiky. V průzkumu agentury STEM/MARK ho na první příčku zařadilo 58 procent lidí. Václav Klaus skončil v průzkumu druhý, Miloš Zeman třetí.

"S tím naprosto souhlasím. Taky bych ho chtěl zpátky," přikývl Robert Feješ z Mladých Buků. Ten chodí na Hrádeček při každé příležitosti, spojené s Václavem Havlem. „Ať je to 17. listopad, výročí jeho úmrtí nebo Vánoce. Jsem rád, že tady jsou i rodiny s dětmi. Mladá generace by měla mít povědomí o Sametové revoluci. Pan Havel si zaslouží, aby mu lidé vyjadřovali úctu, i kdyby žádné výročí nebylo," zdůraznil Robert Feješ.

Celou neděli desítky lidí zapalovaly svíčky u chalupy Václava Havla na Hrádečku ve Vlčicích.
Svíčky, lahváč, OF, trikolóry. Hrádeček se proměnil v sametové poutní místo

Havlův soused rozdával trubičky

Havlův blízký známý a soused Vladimír Pechan z Vlčic se zastavil u chalupy prvního polistopadového prezidenta hned několikrát. "Jsem tady dneska už potřetí. Potkal jsem známé z Prahy, tak jsem je vzal domů na kafe, něco jsem taky plkal do televize," povídal Vladimír Pechan, který s lidmi často klábosil.

"Je pěkné, že si lidé na Václava Havla vzpomenou, i když je to taková kapka v moři. Tak jsem jim dával na památku pohled s Krakonošem a dětem sladké trubičky, aby něco měly," řekl.

Chalupu na Hrádečku a louky naproti nim zdědila po Václavu Havlovi Dagmar Havlová. "Kauza apartmánů Hrádeček je uměle vytvořená. Vznikla údajným udáním chronického stěžovatele, který měl zálusk na pozemky Václava Havla dlouhodobě," říká Dagmar Havlová.
Apartmány na Havlově Hrádečku? Kravina a devastace přírody, zlobí se místní

Před rokem na podzim zahýbala veřejným děním kauza vdovy Dagmar Havlové, která uvažovala využít louky u Hrádečku pro stavbu apartmánového komplexu a penzionu. Narazila však na nesouhlas úřadů i místních obyvatel. Dagmar Havlová uvedla, že kauza apartmánů Hrádeček byla uměle vytvořená údajným udáním chronického stěžovatele.

Nejlepší prezident

Za nejlepšího polistopadového prezidenta České republiky považuje většina lidí Václava Havla. V průzkumu agentury STEM/MARK ho na první příčku zařadila více než polovina dotázaných. Druhé nejlepší hodnocení získal Havlův následovník v prezidentském úřadu Václav Klaus. Třetí skončila současná hlava státu Miloš Zeman.

Chalupu na Hrádečku a okolní louky zdědila po Václavu Havlovi Dagmar Havlová. "Kauza apartmánů Hrádeček je uměle vytvořená. Vznikla údajným udáním chronického stěžovatele, který měl zálusk na pozemky Václava Havla již dlouhodobě," říká Dagmar Havlová.
Co bude dál s Havlovým Hrádečkem?

Za nejlepšího polistopadového prezidenta označilo Havla 58 procent účastníků průzkumu. Dalších 13 procent mu přisoudilo druhou příčku a stejně vysoký byl podíl těch, kdo Havla vnímají jako nejhorší hlavu státu po roce 1989. „Díky meziročnímu srovnání se ukazuje, že prvenství Václava Havla je dlouhodobě neochvějné,“ uvedl Jan Burianec ze STEM/MARK. S prvním polistopadovým prezidentem jsou podle něj častěji spojovány pozitivnější konotace než s jeho následovníky.

Václava Klause označilo za nejlepšího polistopadového prezidenta 13 procent dotázaných. Za druhého nejlepšího prezidenta ho označilo 53 procent respondentů. Nejhorší hodnocení mu přisoudila přibližně desetina dotázaných.

Třetí místo v průzkumu získal současný prezident Miloš Zeman. Za nejlepší hlavu státu po roce 1989 ho považuje 16 procent lidí. To je o tři procentní body lepší výsledek než u Klause, ale na poslední místo v žebříčku Zemana odsunul více než 50procentní podíl hlasů, kteří ho považují naopak za nejhoršího polistopadového prezidenta.

Ilustrační foto
Nebuďte ovce aneb Komu by Vašek dnes ruku nepodal