"Jen sešity se letos kvůli růstu ceny papíru zdražily asi o sedmdesát procent. Podařilo se mi nakoupit zásobu ještě za lepší ceny, tak teď ještě mohu prodávat levněji. Ale jen za sešity, tužky a další základní pomůcky teď rodiče utratí až dva tisíce korun," říká majitelka jičínského papírnictví Luna Pavlína Klomfarová.

Dražší jsou také školní aktovky a další nezbytnosti. Za batoh s vyztuženými zády a popruhy dnes rodiče utratí téměř dva tisíce korun, za penál 200 až 500 korun, další stovky padnou na lahve na pití, krabičky na jídlo, peněženku nebo přezůvky. Celkem se tak vybavení pro prvňáčka pohybuje až okolo sedmi tisíc korun.

Zdražení bylo nevyhnutelné

Podle mluvčího české společnosti vyrábějící školní a výtvarné potřeby Koh-i-Noor Hardtmuth Jana Kubáta se prodejci zdražení bohužel nevyhnou. "Je to nevyhnutelné. A není to proto, že zdražují všichni, zkrátka vstupní suroviny, energie, doprava a všechno v dodavatelském řetězci narostlo natolik, že není možné tento nárůst pokrýt z marží," uvádí Kubát.

Podle Klomfarové nicméně rodiče stejně vezmou papírnictví koncem srpna útokem. Většinu potřeb a sešitů je totiž nezbytné nakoupit, zvyklosti prý nezměnil ani rozmach nakupování přes internet v období covidu. "Možnost to je, dá se tak ušetřit, zato ale lidé připlatí na poštovném. Myslím, že většina se stejně vypraví do obchodů, aby si s dětmi vybrali naživo. Jen budou rozhodovat, jestli pořídit sešit bez obrázku, nebo s hezkým motivem, který je dražší," vysvětluje.

Trendy se prý ani letos příliš neliší. Mezi kluky jsou stálicí aktovky s traktory a auty, u holek boduje motiv koní.

Papírnictví na Husově třídě otevřela Pavlína Klomfarová loni v listopadu a byznysplán založila na kreativních pomůckách pro tvoření s dětmi. "Už dříve jsem pracovala v papírnictví, takže to znám. A během covidu, když děti musely sedět doma v karanténě kvůli nemocným spolužákům, ale nic jim nebylo, byli rodiče rádi, že mohou nakoupit výtvarné potřeby a neposedné děti zabavit," říká podnikatelka.

Muž způsobil těžké ublížení na zdraví. Hrozí mu až desetiletý trest odnětí svobody. Snímek je z vniknutí policistů do bytu.
Opilý muž z Novopacka zmlátil svou družku, ta je v kritickém stavu ve fakultce

Kromě školních a výtvarných potřeb prodává také aktovky, penály, krabičky na svačinu, kufříky a další nezbytnosti, bez kterých se dnes školáčci na prvním stupni neobejdou. V polovině prázdnin prý chodí lidé nakupovat postupně, největší nával však očekává na konci srpna a v prvním záříjovém týdnu. "Aktovky a penály se určitě vyplatí vybírat s předstihem. Tužky, pera, sešity a další základní potřeby také školáci potřebují pořád. Ale třeba s výtvarnými potřebami se vyplatí počkat, zvlášť u žáků prvních a druhých tříd," podotýká Klomfarová. V některých školách totiž učitelky menších dětí nakupují materiál na výtvarku hromadně a od rodičů vždy vyberou potřebné peníze. Snaží se tak zabránit nakupování drahých zbytečností.

Rodičům letos s vybavením školáků může pomoci i mimořádný jednorázový příspěvek pět tisíc korun na dítě, který vláda schválila pro rodiny s hrubým ročním přijmem do jednoho milionu. Těm, kteří pobírají přídavky na děti, přijde částka automaticky, ostatní si o něj musí požádat od půlky srpna pomocí formuláře nebo na kterémkoliv CzechPointu.