Královédvorská zoo chová v pavilonu Vodní světy trojici zmíněných kajmanů hladkočelých, jednoho samce a dvě samice. Tito plazi obývají velikou nádrž tropické řeky společně se sladkovodními rybami a želvami. Běžně si velikých ryb nevšímají a neútočí na ně.

„Chovatelé teď potřebují do nádrže přidat kostlíny obrovské. Ryby však budou po přestěhování zmatené. Než si na nové prostředí zvyknou, mohly by svým chováním připomenout kajmanům zraněná a oslabená zvířata, a tím je vyprovokovat k lovu," vysvětlila důvod stěhování plazů mluvčí zoologické zahrady Jana Myslivečková.

Kajmani jsou nyní v zázemí pavilonu a zpátky do své nádrže se vrátí přibližně za měsíc, až si budou kostlíni v nádrži zcela jistí.
Kajmani hladkočelí, kteří žijí na severu Jižní Ameriky, patří k nejmenším druhům krokodýlů na světě. „Dorůstají velkosti kolem 120 cm, ale jak se dnes chovatelé opět přesvědčili, manipulace na suchu je s nimi náročná a nebezpečná," upozornila Jana Myslivečková.

Hned po odchytu byla všem kajmanům stáhnuta tlama bezpečnostní páskou, při vážení a přenosu byli vždy na jedno zvíře tři chovatelé. Všichni tři kajmani, kterým je od patnácti do osmnácti let, již přesáhli průměrnou délku těla uváděnou v odborné literatuře. Samec měří 166 centimetrů a váží 19,7 kilogramu, samice měří 133, respektive 123 centimetrů a obě mají váhu 13 kilogramů.

(njt)