Přicházeli hlavně lidé starší generace a občané se zdravotním postižením. Právě pro tyto cílové skupiny postupně vzniká v bývalých továrních texlenských halách zázemí pro pracovní činnost, rozvoj služeb, sociální pomoci, tísňové péče, ale upravují se také prostory, ve kterých mají najít lidé zábavu a aktivní náplň svého života.
Když před třemi měsíci v Úpici vznikala sociální firma Lotrando, která je dceřinou firmou společnosti Maratonstav, málokdo věřil v nějaké brzké převratné novinky. V sobotu se však řada zájemců přesvědčila o tom, že v Lotrandu se nemlátí prázdnou slámou. Zdevastované prostory hal se firmě podařilo z velké části upravit natolik, že mohou začít sloužit svým účelům. Kromě boxerského ringu, ve kterém se před zraky návštěvníků odehrály první zápasy, vzniklo dále zázemí pro canisterapii, chráněné dílny, ale také například kavárna U Zubejdy, kde si mohou příchozí zahrát řadu stolních her, šipky nebo biliár. Plánů má Lotrando spoustu, ale je to běh na dlouhou trať.
„Za čtyři miliony jsme areál od města koupili, další milion tady už proinvestovali v přestavbě. Od 1. října zde pracuje dvaadvacet lidí, pro které se nám podařilo sehnat zakázku z Juty. Je tu také prádelna, která rovněž zaměstnává zdravotně znevýhodněné osoby. Věříme, že se další práce prostě najde, jsou k tomu dobré podmínky. Vše záleží na tom, co vlastně lidé ve službách budou požadovat a na to se pak dá zareagovat Právě jsme požádali o dotaci na vybudování vývařovny obědů zhruba pro tři sta lidí. I tam, když to dobře dopadne, vzniknou nová pracovní místa,“ předeslal Karel Šklíba z Lotranda. „Přišli jsme se podívat, protože každého zajímá, co tady nového vyrostlo. Osobně to sem mám poměrně daleko, bydlím na druhém konci Úpice. Ale pokud se podaří v areálu lidem s hendikepem zajistit nějakou pracovní činnost a další vyžití, bude to pro Úpické jen dobře,“ řekla například Zdenka Hlavatá.
Proč vlastně vznikla sociální firma Lotrando s.r.o.? Zakladatelé z Maratonstavu to vysvětlují takto:
Město Úpice bylo před válkou i po ní centrem textilního a strojírenského průmyslu. Hodně lidí bylo zaměstnáno také v uhelných dolech v Malých Svatoňovicích. Úpice měla tehdy asi 6 tisíc obyvatel, bylo zde deset závodů s třinácti tisíci zaměstnanci, kteří docházeli a dojížděli za prací ze širokého okolí. Tento stav platil zhruba do roku 1990. Sociání program měl v Úpici vždy vysokou úroveň. Pro zajímavost: při své návštěvě T.G. Masaryk navštívil první jesle ve východních Čechách, které byly v závodu Juta. Po roce 1990 zanikly všechny závody včetně Transporty a dolů, kromě úpické Juty.Zůstala jen torza závodů, která byla zčásti rozprodána na sklady drobným podnikatelům. Většina z nich však zůstala opuštěna a hyzdí vzhled města.
V současnosti má Úpice 5900 obyvatel a je přirozeným centrem regionu Jestřebí hory. Demografický vývoj je nepříznivý, neboť v současné době žije ve městě 2791 obyvatel nad 50 let. Z toho 593 lidí nad 65 let. Podobný stav je i v okolních obcích. Region Jestřebí hory čítá zhruba 16 tisíc obyvatel. „Naším záměrem je vytvořit sdružení místních firem a podnikatelů a vytvořit a vylepšit zázemí k poskytování sociálních služeb, které by navazovaly na již zavedené služby v Jestřebích horách na bázi sociálního podnikání. Tato forma činností nabízí vytvoření dalších potřebných pracovních míst pro obyvatele při akceptování demografického vývoje. Chceme výrazně zvýšit důstojné vyžití seniorů a hendikepovaných občanů. Naše motto zní: Být seniorem neznamená konec aktivního života a zhloupnout,“ vysvětluje Karel Šklíba z Lotranda.
V objektu již funguje například občanské sdružení Malý princ. Agentura má ve své náplni komplexní péči o zdravotně postižené a seniory. Nabízí pomoc a podporu při sebeobsluze a hygieně, pracovní rehabilitaci a volnočasové aktivity. V budoucnu chce rozšířit služby o ambulantní, případně pobytovou odlehčovací službu pro seniory, zajistit tísňovou telefoickou péči, rekondiční pobyty a sportovní vyžití. Součástí plánů je i program osobní asistence, která bude doplňovat pečovatelskou službu. Chce vytvořit mateřské centrum a domovinku pro seniory s nabídkou zájmové činnosti.