Naši severní sousedé míří do východočeské zoo ve stále větším množství. V loňském roce jich byly desítky tisíc. Proto pracovníci oddělení propagace o uplynulém víkendu polským turistům představovali služby na Dnech květů a umění, pořádaných v areálu zámku Ksiaz a přilehlého státního hřebčína v Ksiazi (Stado Ogierow).

“Budeme ve svém stánku seznamovat polskou veřejnost s možností strávit volné chvíle v ZOO Dvůr Králové a možností se ubytovat v Hotelu Safari a novém Safarikempu,“ sdělil Filip Košťál z marketingu a vzdělávání zoo. Od prezentace zoo na slavnostech očekávají zvýšený zájem Poláků z Dolnoslezského vojvodství o zahradu a celý region Podkrkonoší.

Květnová slavnost má pro dolnoslezský region velký význam. “Dny květů a umění navštěvuje pravidelně více jak padesát tisíc návštěvníků,“ podotkl ředitel zámku Ksiaz Jerzy Tutaj.

Přeshraniční spolupráce s nejbližším sousedem je oboustranně výhodná. „S hřebčínem nás pojí partnerství, a tak když 4. března vypukl v Stade Ogierow požár a veškeré zásoby sena shořely, ředitel hřebčína Lezsek Lachmacki nás požádal o pomoc. Ve spolupráci s českými zemědělci v příhraniční oblasti se podařilo v krátké době sehnat 200 tun kvalitního sena. Krmení bylo darováno a v současné době se převáží do stájí,“ dodal Zdeněk Hefka z marketingu a vzdělávání.

Už delší dobu mají možnost si polští návštěvníci zakoupit průvodce po zoo v polštině. Informační tabule u výběhu mají také polský text.

Zahrada nově nabízí i vzdělávací programy pro polské děti. „Ve spolupráci s Euroregionem Glacensis jsme připravili pracovní listy pro polské školy v jejich mateřštině. Věříme, že o ně bude velký zájem,“ dodal Hefka. Právě školní kolektivy tvoří podstatnou část návštěvníků z Polska. Už v červnu loňského roku zahrada opravila díky spolupráci s Euroregionem učebny v Darwinově stanice. Prvními návštěvníky byli žáci z Wroclavi.