Přehrada Josefův Důl dokázala zadržet 1,7 milionu krychlových metrů vody. "Pokud by nebyla, voda by zaplavila celou oblast," potvrdil ředitel Povodí Labe v Jablonci nad Nisou Jaroslav Jaroušek.

Liberecký kraj a zejména západní svahy Jizerských hor zasáhly už v pátek večer intenzivní deště. Na některých místech spadlo tolik srážek, jako jindy za tři až čtyři měsíce. Velkou část vody z Jizerských hor dokázaly přehrady zadržet. „Přehrady Mlýnice a Fojtka jsou ale příliš malé, a na takový nápor vody nejsou stavěné,“ podotkl Jaroušek.

Hráz na Mlýnici hrozila protržením

Na Mlýnici se ještě v sobotu vodohospodáři obávali toho, že hráz nevydrží, když hladina přehrady zhruba o 12 centimetrů přesáhla korunu hráze. „Přehrada je stavěná na průtok sedmnáct metrů krychlových za sekundu a ve skutečnosti dosahoval 40 až 50 metrů krychlových. Přesto hráz dokázala odolat a vodohospodáři v pondělí postupně vodu odpouštějí.

„Chceme hráz prohlédnout a posoudit, jaké opravy bude nutné provést,“ uvedl Jaroušek. Kontrola čeká i nedalekou nádrž Fojtka.

Fojtka i Mlýnice jsou součástí soustavy, jejíž základ tvoří pětice retenčních nádrží postavených na počátku minulého století. Pět přehrad: v Liberci na Harcovském potoce, v Bedřichově na Černé Nise, ve Fojtce na Fojtském potoce, v Mlýnici na Albrechtickém potoce a v Jablonci na Mšenském potoce, bylo postaveno podle projektu německého architekta Otto Intzema v letech 1902 až 1911.

Původní přehrady z lomového kamene, z nichž nejmenší je pětihektarová Mlýnice a naopak největší přehrada Souš se zatopeným územím přes 40 hektarů, byly první vodohospodářskou soustavou nejen v Rakousku-Uhersku, ale v celé Evropě. Důvodem jejich výstavby byla především ochrana před povodněmi, které podhůří Jizerských hor na konci 19. století pravidelně postihovaly.

„Naplánována byla ještě další přehrada na Jeřici, z finančních důvodů už ale ke stavbě nedošlo,“ dodal Jaroušek. Až o 70 let později přibyla k soustavě největší z nádrží - Josefův Důl. Moderní přehrada o rozloze 138 hektarů měla ale hlavně zajistit pitnou vodu pro Liberecko a Jablonecko. Přesto právě ona výrazně přispěla ke zmírnění letošních povodní.