První dubnový týden se rozjede ve Vrchlabí druhá finančně nejvýraznější investiční akce roku. Zatímco modernizace úpravny vody za 69 milionů korun se odehrává za městem v Herlíkovicích, přímo v centru se uskuteční přestavba náměstí Míru, které navazuje na hlavní vrchlabské náměstí Tomáše Garrigue Masaryka. Radnici vyjde na 37 milionů korun. Výrazně zasáhne do dopravy. Nejvíce v květnu a červnu, kdy dojde k úplné uzavírce náměstí Míru. První omezení čeká na řidiče hned po Velikonočním pondělí. Průjezd náměstím budou dirigovat světla.

VYŘEŠÍ CHAOTICKOU DOPRAVU BEZ SYSTÉMU

Klíčovým prvkem přeměny důležitého úseku v centru města, který byl ještě na přelomu 19. a 20. století hlavním vrchlabským náměstím, se stane přeložení silnice směrem k obytným domům a historickým domkům Správy KRNAP. „Doprava je v tomto místě chaotická. Nemá pořádný systém. Není zřejmé, kdo má přednost v jízdě. Přeložka silnice situaci zlepší,“ vysvětlil místostarosta Vrchlabí Alfred Plašil. Rychlost dopravy se sníží na 30 km/h. Novou polohu dostanou parkovací místa. Z původních 37 jich zůstane 30. „Podle smlouvy s dodavatelem má být silnice hotová do konce června,“ ujistil Plašil.

Práce na nové podobě náměstí, již bez dopravního omezení, následně potrvají do srpna. Zajímavým úkolem bude přeložení vysokého morového sloupu do prostoru, kde v minulosti stál a v současnosti tam vede silnice.

LIDÉ BUDOU MÍT VĚTŠÍ SLOVO NEŽ AUTA

Novinku přinese vodní prvek v místě bývalého náhonu. „Ten je zatrubněný. Voda, která proteče z Labe skrz vodní prvek, bude křišťálově čistá, svěží, studená. Žádný zelený bažinec,“ řekl vrchlabský místostarosta.

Radnice přibližuje nový vzhled náměstí původnímu historickému z doby, kdy byl nejvýznamnějším prostorem města. „Vnímám ho jako nejdůležitější bod města. Byl to první společenský prostor, který město mělo. Odehrávaly se tam svatby, křty, pohřby. Byl tam dokonce první elektrický sloup v roce 1900 či škola z roku 1690,“ zapátrala v historii autorka studie Jana Langerová, vedoucí architektonického AteliéruL z Prahy. Ve Vrchlabí se podle jejího návrhu rekonstruovalo Nábřeží Marie Kubátové, otevřené po ročních opravách loni v srpnu.

„Náměstí je chybně koncepčně rozdělené, plocha nemá logiku. Centrální prostor není přístupný. Přitom místo má velkou sílu,“ upozornila. „Největší změna bude, že se vrátí na náměstí život. Lidé budou mít větší slovo než auta, která budou jezdit kolem domů,“ dodala architektka Jana Langerová. Úkol neměla jednoduchý, na náměstí se nachází hned osm nemovitých kulturních památek na malém prostoru.

Půdorysně budou naznačené původní stavby kostela a školy z roku 1690. Během procesu přestavby náměstí dojde k vykácení 26 stromů v horším zdravotním stavu. Nahradí je dvacet nových, řada keřů, dřevin, cibulovin, trvalkových záhonů a také bylinková zahrádka.