Zhotovení vycpaniny trvalo tři měsíce a pracovali na něm preparátoři z Česka a Polska. Součástí exponátu vážícího okolo 300 kg jsou dvě napodobeniny rohů, odlité podle skutečných rohů Nabiré.

"Pravé rohy zvířete jsme kvůli poptávce po nosorožčí rohovině na černém trhu nemohli použít. Naopak jsme je oba dva využili v boji proti nelegálnímu obchodu s touto komoditou. Jeden z nich byl zničen při demonstrativním pálením rohů v safari parku v roce 2017 v rámci kampaně Burn Horns Save Rhinos a druhý jsme ve stejném roce zapůjčili Celní Správě pro výcvik jejích stopovacích psů,“ řekl ředitel Safari Parku Přemysl Rabas.

Samice byla jedním ze čtyř mláďat nosorožců bílých severních, které se kdy podařilo v lidské péči odchovat. Všechna se narodila v Safari Parku Dvůr Králové. V současné době jsou tito nosorožci z důvodu jejich pytlačení kvůli rohovině na pokraji vyhubení a mohou být zachráněni už jen díky umělým metodám reprodukce, na jejichž náročném vývoji spolupracuje dvorský safari park s dalšími institucemi po celém světě.

„Nabiré, která celý život prožila ve Dvoře Králové, je symbolem našich snah o záchranu nosorožců bílých severních v České republice. To je i důvod, proč jsme se rozhodli převézt ji do obchodního centra v Praze, kde se o osudu těchto zvířat a možnostech jejich záchrany mohou dozvědět tisíce lidí denně,“ vysvětlil záměr přesunu Přemysl Rabas,

Repliku posledního nosorožce bílého severního žijícího v Evropě si můžou návštěvníci obchodního centra prohlédnout každý den až do začátku ledna 2020. Zároveň můžou i přispět na jejich záchranu, a to prostřednictvím konta Wildlife, ze kterého dvorský safari park spolufinancuje tento záchranný projekt.

Vernisáž výstavy Sametová revoluce v Trutnově
OBRAZEM: V Muzeu Podkrkonoší je výstava k výročí „sametu"