Právě touto větou by se dala shrnout charakteristika farmářských trhů, které v letních měsících probíhají téměř na každém rohu a navíc v pravidelných intervalech. Každý týden můžete na farmářský trh dorazit ve Dvoře Králové a v Trutnově. Ve Vrchlabí, Jilemnici a Lomnici nad Popelkou pak každých čtrnáct dní a v Hostinném jednou měsíčně.

Česnek z Moravy, frgále z Valašska

Petr Konopek zajišťuje organizaci trhů ve Vrchlabí, Jilemnici, Lomnici nad Popelkou a dalších městech. „Dobrovolně se snažím řídit kodexem farmářských trhů a sortiment si pečlivě vybírám. Prodejců by bylo mnohem více, ale za cenu nekvalitního zboží to nechci," sdělil a za zboží, které na jeho trzích můžete pořídit, vyzdvihl moravský česnek, různé druhy sýrů, koření míchané dle vlastních receptů, sypané čaje nebo valašské frgále. Dále řekl, že dává přednost místním pěstitelům, aby mohli své zboží prodávat přímo v místě svého bydliště. Ve Vrchlabí se trhy konají každý druhý týden v pátek od 7 do 16 hodin na náměstí T. G. Masaryka.

Nejbližší termín připadá na 20. července. V ulici Jana Harracha v Jilemnici jsou na tom naprosto stejně, ovšem nejbližší trh se uskuteční 27. července. Lomnice nad Popelkou také pořádá trhy každých čtrnáct dní ve stejnou hodinu na náměstí, tentokrát ovšem ve čtvrtek. „Co se týče ohlasů, tak jsou konkrétně na mé trhy velice pozitivní. Většina lidí se už naučila chodit na naše trhy a za konkrétním zbožím, ale stále přicházejí noví návštěvníci," dodal Petr Konopek.

„Nekonečná" fronta na maso

Na nejbližší trhy v Hostinném můžete vyrazit 20. července od 8 do 17 hodin. Zde bude k dostání výběr z uzenářských výrobků, přes dvě stě druhů zeleniny, ale i rukodělné výrobky, například z proutí.

„Osobně preferuji méně stánků s kvalitním zbožím z České republiky. Nezapomenu na náš březnový trh v Hostinném s ´nekonečnou´ frontou na maso," sdělil provozovatel trhů Rudolf Stuchlík, který zajišťuje i trhy v Žacléři. A právě zde trh nejen farmářský, ale i řemeslný, probíhá právě dnes do čtvrté hodiny odpoledne na Rýchorském náměstí. Vyberete si z různých druhů zeleniny, včelích produktů nebo kozích sýrů.

Každou sobotu se na tržnici tlačí zákazníci už před sedmou

Farmářské trhy jsou hojně navštěvované také v Trutnově Poříčí. Každou sobotu od 7 do 11 hodin je pořádá už třetím rokem společnost Diana Seven.
„Začínáme sezonu každý rok kolem svátku Josefa a končíme před Vánoci," popsal vedoucí tržnice Jaroslav Munzar.

Specifikem těchto trhů je, že prodejci, kteří se ve firmě na účasti domluví, mohou zboží prodávat bez jakéhokoliv poplatku za místo a dokonce mají od provozovatelů zdarma i energie.

„Samozřejmě, že si od prodejců vybíráme nabízený sortiment. Například teď je medové období. Včelaři stáčejí a každý by chtěl prodávat. Je jasné, že nemůžeme mít tržnici plnou medu. Preferujeme tedy trvale jednoho z včelařů. A také bychom sem nepustili prodejce jiného, než farmářského zboží. Naší snahou je udržet zavedený standard," dodal vedoucí poříčských trhů.

Lidé si už zvykli a jezdí do areálu pro konkrétní zboží. „Naší rodině chutnají hlavně klobásky a další uzeniny, které se na trzích prodávají, takže každou sobotu sednu na kolo a hned brzy ráno pro ně vždy vyrážím," referovala Marta B. z Trutnova.

Jak potvrdil Jaroslav Munzar, skutečně se na trhy sjíždějí zákazníci už časně zrána. „Kolikrát přijedou třeba už po půl sedmé a diví se, jak to, že už nemáme otevřeno," dodal vedoucí tržnice.

V současné době se u Diany Seven v Poříčí prodává hlavně ovoce a a zelenina polských i českých producentů, například pěstitele z Dolan, zájem je o kravské i kozí sýry, nebo kvalitní hovězí maso plemene Angus. „V poslední době se i v horkých dnech uplatňují třeba také cukrářské výrobky. Čtyři lednice máme pro prodejce k dispozici zdarma k zapůjčení," dodal Jaroslav Munzar.

Vladimíra Junková, Jana Mudrová