Vydat se na dálkový pochod v devět večer? Pokud jste na startu Krakonošovy 100, tak samozřejmě.
Rekordní účast
Letos z Masarykova náměstí vyrazilo rekordních 446 účastníků, z celé České republiky i Polska a Německa.
„Večerní start není tak zvláštní, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je čas slunovratu a tudíž nejdelší dny. Za tmy jsme šli zhruba šest hodin," říká Martin Vlasák ze Žacléře po premiérové účasti. Ta se mu vydařila nadmíru, dorazil do cíle na 46. místě a na zdolání náročné trasy potřeboval 13 hodin a 45 minut. „Jsem spokojený, trénuji asi rok a dal jsem si cíl absolvovat to do 15 hodin. I když se mi to zdálo nepravděpodobné, nakonec to dopadlo," dodává.
A spokojení jsou i pořadatelé. „Děkujeme za hojnou účast a všem, kteří došli gratulujeme. Přejeme každému rychlou regeneraci a pokud nám zachovají přízeň, zveme je už na 49. ročník, tentokrát v termínu 19. a 20. června."
Na všechny účastníky nejdelší varianty čekala trať s převýšením kolem 4 tisíc metrů. A aby výška přibývala hned od začátku, první kroky vedly na Žalý, odtud na Mísečky, Harrachov, Sněžné jámy, Špindlerovu boudu, dále po polské straně Krkonoš k bývalé Obří boudě. Pak byla na řadě Sněžka, Pomezní Boudy i Pec pod Sněžkou.
Vítr i mlha
Již tak náročný pochod v horském terénu ještě stěžoval vítr a v okolí Sněžných jam mlha a dokonce smíšené srážky při teplotě okolo nuly. „Za tmy to s čelovkou docela odsejpá, nad pramenem Labe ale byla mlha a viděli jsme tak na metr před sebe, nic víc. Tam jsem měl docela krizi. Ale když se rozednilo, to byla velká vzpruha. Navíc na Pomezkách jsem se spojil s jedním z účastníků a poslední čtvrtku jsme si výrazně pomohli," přiblížil svou účast Martin Vlasák.
Pochod v běhu
Přestože Krakonošova 100 je dálkový pochod a pro většinu účastníků je nejdůležitější vidět cíl, nechybí akci sportovní rozměr. Ostatně při čase 10:40:27 hodin, který shodně dosáhli Jiří Helleši a Matěj Švec, se už nedá hovořit ani tak o pochodu jako o svižném běhu. Nejrychlejší ženou byla Lada Mandlíková, která trať zvládla za 13:05:55.
Krakonošova stovka nabídla i cyklo a běžeckou variantu
Ten kdo si netroufl na sto kilometrů v nejvyšších českých horách, mohl se v rámci pochodu Krakonošova 100 v sobotu ráno vydat na kratší trasu, od 10 po 55 kilometrů. Ten kdo raději jezdí na kole měl na výběr mezi 35, 80, 100 a 130 kilometry.
Součástí Krakonošovy stovky byl také horský běh na 25 kilometrů, zařazený do seriálu Vrchlapák 2014. Ten suverénně ovládl časem 1:41:50 hodiny domácí závodník Vlastimil Flegl před Davidem Erlebachem a třetím Pavlem Štrynclem. Nejrychlejší ženou byla Marcela Rambová, časem 2:18:28.1.
Někteří si vyzkoušeli Krakonošovu stovku poprvé a jiní jsou pravidelnými účastníky. Většina, ale odjížděla z Krkonoš spokojená, jak s výběrem trasy, tak s pořadatelským zajištěním. Zvláště oceňují novinku posledních let, použití elektronických čipů, které umožňují jak přesné měření, tak on line sledování jednotlivých účastníků během pochodu.