Obavy lékárníků úzce souvisejí s placením poplatků v lékárnách. „Poplatky nám lékárníkům přinesly jen potíže, jako například negativní reakce ze strany pacientů a navýšení administrativy. Přesto jsme se ale jejich zavedení nebránili. Jako zdravotníci jsme v naprosté vetšině chápali jejich význam pro zkvalitnění a zefektivnění zdravotní péče v České republice, což jsme také aktivně vysvětlovali pacientům,“ píší ministryni lékárníci.

Ti však nyní na zavedení regulačních poplatků doplácejí. Podle jejich vyjádření je buď platí ze svého anebo dodržují zákon a ztrácí své pacienty. „Naše profese – tradičně vážená a v každém rozvinutém zdravotnictví ceněná – se už podruhé v krátké době stává terčem demagogických útoků od politiků, kteří o naší práci nic neví,“ zlobí se pisatelé otevřeného dopisu.

Tak zvaný kompromisní návrh Senátu schválený Poslaneckou sněmovnou, dotování doplatků v krajských lékárnách podle lékárníků nijak neřeší. Lékárníci jsou toho názoru, že krajští představitelé hodlají dále poplatky dotovat. Soukromé lékárny budou stát před volbou, zda poplatky vybírat, což by mohlo způsobit „rychlou smrt“ z náhlého odlivu klientů, nebo poplatky nevybírat. To by zase přineslo „pomalou smrt“ z narůstajících provozních ztrát.

„Vracení poplatků v soukromé lékárně je z ekonomického hlediska nepřijatelné. Tedy v případě, že náš stát bude chtít zachovat stávající kvalitu lékárenské péče a kdy lékárna bude nadále odborným zdravotnickým pracovištem s vysokoškolsky vzdělaným personálem, kam si nemocní lidé chodí pro léky, odborné rady a konzultace, a kde nemusí vystát dlouhou frontu pod dohledem ochranky,“ upozorňují lékárníci z Náchodska.

V této souvislosti žádají ministryni i vládu ČR o přijetí takových opatření, které v co nejkratší době nastaví rovné podmínky pro všechny poskytovatele zdravotní péče a zamezí zániku malých soukromých lékáren.

„A že mnoho lékáren v sousedství krajských lékáren se potýká s velkým úbytkem pacientů a jejich provoz je vážně ohrožen. Pokud se tento stav v dohledné době nezmění, pak mnohé z nich zaniknou, případně se stanou kořistí lékárenských řetězců, které mají ekonomickou sílu současný stav přestát,“ doplnila tyto obavy Jitka Gieblová, předsedkyně čestné rady Okresního sdružení lékárníků v Náchodě.