Nikde ve městě nepřejde tolik pěších přes Úpu jako u obchodní akademie. Poslední čtyři měsíce ale museli lidé pro cestu mezi centrem a Českou čtvrtí volit most u kina nebo okresního soudu. Obchůzka ale skončila, lávka je hotová dokonce o dva týdny dříve.

Nebylo nazbyt

„Termín byl do konce tohoto měsíce, stavební práce však firma dokončila už 17. září a lávku tak můžeme občanům zpřístupnit o 14 dní dříve," uvedl starosta Ivan Adamec.
Stav ocelové konstrukce byl již v havarijním stavu a oprava, resp. výměna byla bezpodmínečná. „Chci proto občanům poděkovat za pochopení a trpělivost," říká Adamec a dodává, že celkové náklady na projekt i realizaci činily 5,8 milionu korun. Slavnostní otevření je plánované na dnešek se začátkem v pravé poledne.

Ještě u koupaliště

Tím ovšem výdaje města s překlenováním řeky Úpy nekončí. Z rozhodnutí statika byla totiž 11. září uzavřena lávka u koupaliště. „Zastupitelé vyčlenili na obnovu téměř 3 milióny korun," upozornil na plánovanou opravu Ivan Adamec. „Obě lávky jsou velmi využívané a jejich obnova zajistí přecházejícím lidem nejen větší komfort, ale především bezpečnost," dodává.

Oprava se uskuteční ještě letos, výměnu provedou pracovníci Technických služeb Trutnov. Stihnout by to měli během podzimu.

Fungující infrastruktura je jednou z hlavních priorit každého města a Trutnov není výjimkou. „Průběžné opravy a rekonstrukce komunikací jsou každoročně v rozpočtu a na všechny městské zakázky vypisujeme v souladu se zákonem výběrová řízení s jasným důrazem na cenu," komentoval rozpočtové výdaje Ivan Adamec a dodal: „Věřím, že každý občan Trutnova tyto investice ocení. Zlepšují kvalitu života nás všech."

Technické údaje:

• nová lávka má ocelovou konstrukci s železobetonovou mostovkou, opatřenou pochozí protiskluzovou hydroizolací
• délka mostu je 21,44 metru, průchozí šířka je 3 metry, šířka nosné konstrukce je 3,6 metru
• váha konstrukce mostu včetně mostovky a chrániček je 30 tun
• na konzolách vně mostní konstrukce je uloženo nové vodovodního potrubí a optické kabely
• v madlech zábradlí mostu je umístěno osvětlení plochy mostovky