Zajímalo by mě, jak mám dispozičně vyřešit přestavbu kuchyně, která se nachází v panelovém domě. Chtěla bych, aby působila moderním dojmem.

Předně musíte počítat s omezeným prostorem. Pokud totiž zároveň s přestavbou kuchyně neplánujete i přestavbu bytového jádra, rozměry se nezmění a budete muset počítat s rozvody vody a elektřiny na stejných místech, jako doposud. I tak máte několik možností, jak kuchyň upravit. Pro to, abychom vytvořili větší pracovní prostor, je možné vybourat spíž, kam lze pracovní desku protáhnout a vytvořit tak kuchyň ve tvaru L. Stejně lze manipulovat i s lednicí. Pokud totiž netrváte na umístění jídelního stolu v kuchyni, ale přesunete jej například do obývacího pokoje, lednici můžete umístit mimo pracovní prostor kuchyně. Pokud plánujete zároveň přestavbu bytového jádra i kuchyně, doporučuji vypracovat jeden projekt a před realizací se rozhodnout, kam budete chtít umístit kuchyňské spotřebiče a dřez kvůli případným změnám v rozvodech vody a elektřiny. Velikost kuchyně můžete změnit zmenšením jádra. Pokud máte do kuchyně více vstupů, jeden z nich lze uzavřít a vzniklý prostor využít například pro lednici či vytvoření „falešné" spíže. Záleží také na tom, zda potřebujete více úložného prostoru, nebo pracovního místa. Úložný prostor zajistí vysoké horní skříňky, modernější vzhled zase nižší delší skříňky. Kuchyň tak bude působit vzdušnějším dojmem, ovšem na úkor úložného prostoru. Trendem bývá v současnosti umístění spotřebičů do vysokých skříní, kde je výhodou, že spotřebič je na úrovni pracovní desky, takže se například k troubě nemusíte ohýbat. Dnes je již běžné zabudování myčky do linky. Na výběr jsou spotřebiče s vnitřním nebo vnějším ovládacím panelem a šířkou 45 nebo 60 centimetrů. Dejte si pozor, aby za myčkou nebyly na stěně žádné ventily či vývody, znemožnilo by to její zabudování. Pro menší panelákové kuchyně bych doporučila výsuvné digestoře pod skříňku. Pokud nechcete kuchyňskou linku obložit klasickými kachlíky, můžete použít moderní tvrzené sklo nebo desku ze stejného materiálu a s dekorem jako je pracovní deska. Co se týká moderního vzhledu kuchyně, můžete si vybrat z různých materiálů od lesklých povrchů až po matné dřevodekory, v současnosti se používá opět i dýha. Jestliže máte ještě nějaké otázky, kontaktujte mě, ráda se s vámi sejdu.

Své otázky můžete posílat na e-mailovou adresu miroslava.kamenikova@denik.cz, info@interierydb.cz nebo volat na 776 070 044.