Ti o zdejší instituce trvale pečují a proto se sem, podle slov vedoucího radničního odboru René Brože, hojně stahují i prvňáčci z okolních vesnic. „Nedávno proběhly také konkurzy na místa ředitelů, při kterých svá místa všichni úspěšně obhájili," řekl Brož. Podle něj vedení radnice těší, že o zdejší školy je takový zájem. Všechny budovy jsou v dobrém stavu, mají dostupné moderní vybavení, přilehlá sportoviště, leží v klidném prostředí města, a proto radnice řeší i dopravu školáků autobusy.

Nejvíce, šestašedesát prvňáčků letos nastoupilo do tří tříd školy v Žižkově ulici, která v minulosti trpěla úbytkem, přestože je nejnovější. Vznikla přestavbou bývalých kasáren a oddělený objekt „Školičky" v areálu se sportovišti v sousedství městského parku, zajišťuje nejmenším dětem potřebný klid a soukromí. Do naplnění její kapacity (500) chybí zhruba desetina.

Tři nové třídy zaplnilo 58 prvňáčků v ZŠ v ulici 28. října, která je jinak naplněna téměř k prasknutí. O školu ředitele Jaromíra Friče je tradičně zájem pro množství mimoškolních aktivit.

Nejstarší a největší budova ZŠ v ulici Skálově, ředitele Romana Mareše, láká nejen svým honosným zjevem, ale mimo jiné také výchovou úspěšných sportovců. Vedle vlastní tělocvičny sousedí přímo s atletickým stadionem a z její „líhně" už vyšlo několik úspěšných reprezentantů. Přesto se do ní letos přihlásilo prvňáčků nejméně (39).

Vedoucí Brož ale tvrdí, že zájem o tyto školy stále kolísá. Letos údajně přišly nejsilnější ročníky, avšak okamžik pravdy nastane ve chvíli, kdy přijdou na řadu ročníky slabší.

Přesto Turnov stále odčerpává děti ze škol okolních obcí, pro které je kvůli zaměstnání rodičů i dopravní obslužnosti docházka výhodná. Svoji dobrou úroveň si stále drží ZŠ v Mašově, která letos přivítala 20 prvňáčků. „Kupodivu mnohé obecní školy jsou už vybavením srovnatelné s našimi školami v městech a o výběru docházky rozhoduje řada nejrůznějších důvodů," řekl Brož.

(gr)