Nový prezident získal v přímé volbě, podpořené vysokým zájmem veřejnosti relativně silný mandát. Kompetence Miloše Zemana se ale proti jeho předchůdci nijak nemění. Může tedy jednání nové hlavy státu zasáhnout komunální politiku? Na to jsme se zeptali některých představitelů měst.

„Podle mne změna na prezidentském postu komunální politiku nijak neovlivní. Fungujeme standardně bez ohledu na to, jaký prezident tam zrovna je. V podstatě to samé platí i o vládě a parlamentu, i když ty mohou měnit zákony, a tak je to v tomhle případě trochu jiné," míní starosta Žacléře Miroslav Vlasák.

Jeho slova potvrzuje i kolega ze Rtyně v Podkrkonoší, Zdeněk Špringr. „Naše politika se tou vysokou nijak neřídí. Tady je to především o konkrétní práci konkrétních lidí. Budeme se k němu chovat slušně, to ať je prezidentem Petr nebo Pavel a v klidu pokračovat dál," říká starosta.

Vrchlabský místostarosta Michal Vávra se domnívá, že by prezident mohl pomoci menším městům a obcím ke zrovnoprávnění při rozpočtovém určení daní. „Budeme zřejmě pozorně sledovat, jaký vztah bude prezident mít právě k této problematice. Zatím na otázky tohoto typu odpovídal Miloš Zeman, pokud vím, dost vyhýbavě. Starostové menších měst budou vždy usilovat o to, aby rovnoprávnost byla větší než dosud, i když se situace zlepšila. Byli bychom rádi, kdyby naše snažení prezident podpořil. Protože když se pod nějakou legislativu podepíše a přimluví se v exekutivě, může to mít i pro obce pozitivní význam a vliv."

Starosta Vrchlabí Jan Sobotka se obává tlaku prezidenta na konání předčasných voleb. „Když Miloš Zeman prohlašuje, že předčasné volby jsou nejlepším řešením, tak se toho hodně obávám. To, že vrcholem prezidentské kampaně byla vlastně deklarovaná stopka vládě, považuji za nešťastné. Každý pád vlády znamená šíření nejistoty i v obcích a městech. Prezident by měl spíše spojovat všechny, aby táhli za jeden provaz. A to bych od něj hlavně očekával."

Ptali jsme se: Pověsíte portrét prezidenta na zeď?

Karel Ševčík, ředitel, ZŠ Žacléř:

„Prezidenta jsme tu neměli v minulých letech a ani teď mít nebudeme. Povinné to není a nevidím důvod, proč bychom měli portréty vyvěšovat."

Petr Kalousek, ředitel, ZŠ Lány, Úpice:

„Naposledy tu visel snad Husák. Nepamatuji se jestli Havel, ale od té doby určitě nikdo. A ani teď jsme o tom neuvažovali, byť by zvítězil kdokoliv."

Petr Libřický, ředitel ZŠ Špindlerův Mlýn:

„Nikdy tu prezident nevisel, nebude ani teď. Škola je apolitická. Od roku 2007, kdy jsem ji jako ředitel převzal, tady vždycky byl pouze znak ČR."

Petr Horčička, ředitel ZŠ Komenského Trutnov:

„Žádný prezident tu nikdy nebyl. Politika do školy nepatří. Pokud nebude vyvěšení portrétů prezidentů zákonnou povinností, nic měnit nebudeme."