„Pan Pavel je mým druhým prezidentem, kterého jsem viděl, před tím to byl pan Beneš v roce 1945. Edvarda Beneše jsem viděl v roce 1945. Bylo to v Hradci Králové, bylo mi šest let,“ vzpomínal Jaroslav Pleva a pokračoval: „Bylo to úžasné, koukal jsem se na něj zblízka. Mohl jsem si na něj sáhnout, stál v autě. Velmi rád na to vzpomínám. Musím říct, že když vidím našeho nového pana prezidenta, tak si na to vzpomenu dost často, protože další prezidenty jsem v oblibě neměl.“

Do Vrchlabí přijel ve středu odpoledne na návštěvu prezident Petr Pavel.
VIDEO: Prezident Pavel přijel do Vrchlabí, vítali ho trubači. Pochválil muzeum

Jaroslav Pleva volil v prezidentské volbě Petra Pavla. „Byť byl komunista, což mě mrzí, tak pořád je lepší než Babiš. To je holomek. Pana Pavla jsem volil a jsem rád, že přijel do Vrchlabí a mohl jsem ho vidět. Jsem rád, že máme takového sympatického prezidenta,“ řekl.

Zdroj: Deník/Jan Braun

Na příjezd Petra Pavla se přišla podívat i mladší generace. Jan Kovář přijel do Vrchlabí z Hostinného. „Přijel jsem proto, že jsem pana prezidenta volil, zajímá mě jako osoba. Byl to sice krátký okamžik, ale jsem rád, že jsem ho viděl,“ byl vděčný za možnost vidět na vlastní oči českého prezidenta.

Prezident republiky Petr Pavel absolvoval ve Vrchlabí prohlídku Muzea Krkonoš, kde se zapsal do nové pamětní knihy města Vrchlabí, a absolvoval debatu se starosty krkonošských měst a obcí. Po tiskovém brífinku v ekocentru Krtek ukončil dvoudenní návštěvu Královéhradeckého kraje.

Zdroj: Deník/Jan Braun

„Při besedě se starosty jsme hovořili o tom, jaké specifické problémy musí obce regionu řešit v souvislosti s extrémním náporem turistů, s požadavky na ochranu životního prostředí a celé chráněné oblasti s režimem vstupu. Mimo jiné také i s tím, jak často neukáznění, nezodpovědní jsou návštěvníci Krkonošského národního parku, protože to mimořádně zatěžuje nejen činnost pracovníků národního parku, ale i starostů, kteří potom musí řešit spoustu škod způsobených těmito nezodpovědnými návštěvníky,“ řekl prezident Petr Pavel při hodnocení návštěvy ve Vrchlabí.

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou v úterý navštívili dětský domov v Sedloňově na Rychnovsku.
Prezident dostane ve Vrchlabí knížku, první dáma do Hostinného nedorazí

Ten zároveň ocenil rekonstrukci zcela přebudovaného Muzea Krkonoš ve Vrchlabí, které je otevřené teprve měsíc. „Je to mimořádně zdařilá expozice, která interaktivní formou provází návštěvníka od doby starých nálezů na území Krkonošského národního parku, které nás vedou milióny let do naší historie až k dnešku, do moderní doby. Myslím, že je to určitě velice dobrý počin a bude dobře, když lidé, kteří budou navštěvovat Vrchlabí tuto možnost nevynechají,“ prohlásil český prezident.

Ve Vrchlabí se otevře pro veřejnost 1. listopadu Návštěvnické centrum KRNAP - Muzeum Krkonoš.
Po dlouhých letech rekonstrukce je to tady. Návštěvnické centrum KRNAP otvírá

Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch hodnotil návštěvu prezidenta jako úspěšnou a milou. „I během rychlé exkurze si pan prezident vzpomněl na horský potok v bývalé expozici Kámen a život, zaujal ho popis historických dolů ve Sněžce, meč nalezený u Mumlavského vodopádu, nebo smyk v části muzea věnované odlesnění Krkonoš. V budoucnu bychom rádi pana prezidenta pozvali společně s polskými kolegy na terénní exkurzi a debatu o přeshraniční spolupráci,“ řekl Robin Böhnisch.

„Správa KRNAP byla velmi poctěna, že prezident Pavel zakončil svou dvoudenní návštěvu Královéhradeckého kraje právě v novém Návštěvnickém centru KRNAP - Muzeu Krkonoš. Vnímáme to jako ocenění naší práce, spolupráce se samosprávami a také jako vyvrcholení oslav 60. výročí založení Krkonošského národního parku,“ zdůraznil ředitel Správy Krkonošského národního parku.

„Prezident Pavel se o ochranu přírody a krajiny zajímá dlouhodobě, významnou roli v tom hraje jeho poradce, někdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko. Před nedávnem jsme se s prezidentem a dalšími kolegy z národních parků a Agentury ochrany přírody a krajiny sešli v Amálii, chatě v oboře v Lánech, kde už Václav Havel založil milou tradici setkávání prezidenta se zástupci nejrůznějších resortů. Pan prezident se už v té době vyjadřoval, že má problém užít si přírodu, je-li přelidněná způsobem, jakým se to nyní stává v hezkých dnech na Sněžce,“ dodal Robin Böhnisch.