Před vstupem zahráli prezidentovi trubači Správy Krkonošského národního parku. Petr Pavel se následně pozdravil se starostou Vrchlabí a senátorem Janem Sobotkou a ředitelem Správy KRNAP Robinem Böhnischem a zamířil na prohlídku nově otevřeného Muzea Krkonoš - Návštěvnického centra KRNAP. To ještě září novotou, je otevřené od 1. listopadu. Zapsal se tam do nové pamětní knihy města Vrchlabí. Poté následovala v tamním přednáškovém sále debata s třiadvaceti starosty krkonošských měst a obcí a vedením Krkonošského národního parku.

Zdroj: Deník/Jan Braun

Po tiskovém brífinku v ekocentru Krtek ukončil dvoudenní návštěvu Královéhradeckého kraje. První dáma Eva Pavlová měla navštívit ve středu odpoledne při separátním programu Františkánský klášter v Hostinném. Ve středu ráno ovšem došlo ke změně programu a příjezd manželky prezidenta byl zrušen.

Prezident republiky Petr Pavel navštívil ve středu Vrchlabí.
Vítal Edvarda Beneše, po 78 letech se přišel podívat na nového prezidenta

„Při besedě se starosty jsme hovořili o tom, jaké specifické problémy musí obce regionu řešit v souvislosti s extrémním náporem turistů, s požadavky na ochranu životního prostředí a celé chráněné oblasti s režimem vstupu. Mimo jiné také i s tím, jak často neukáznění, nezodpovědní jsou návštěvníci Krkonošského národního parku, protože to mimořádně zatěžuje nejen činnost pracovníků národního parku, ale i starostů, kteří potom musí řešit spoustu škod způsobených těmito nezodpovědnými návštěvníky,“ řekl prezident Petr Pavel při hodnocení návštěvy ve Vrchlabí.

Výrazným tématem byla zároveň nerovnováha v rozpočtovém určení daní. „Parametry, které byly nastaveny pro obce, tak evidentně nejsou schopny reagovat na některé specifické situace, jako například, když má obec 900 obyvatel a běžně kvůli náporu turistů v zimní i v letní sezóně se stará o desetinásobek, přitom peníze dostává na svých 900 obyvatel. Tak to samozřejmě vytváří pro starostu takové obce naprosto zásadní a často těžko řešitelné problémy. Takových obcí je u nás celá řada,“ uvedl Petr Pavel.

Ten zároveň ocenil rekonstrukci zcela přebudovaného Muzea Krkonoš ve Vrchlabí, které je otevřené teprve měsíc. „Je to mimořádně zdařilá expozice, která interaktivní formou provází návštěvníka od doby starých nálezů na území Krkonošského národního parku, které nás vedou milióny let do naší historie až k dnešku, do moderní doby. Myslím, že je to určitě velice dobrý počin a bude dobře, když lidé, kteří budou navštěvovat Vrchlabí, tuto možnost nevynechají,“ prohlásil český prezident.

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou v úterý navštívili dětský domov v Sedloňově na Rychnovsku.
Prezident dostane ve Vrchlabí knížku, první dáma do Hostinného nedorazí

Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch hodnotil návštěvu prezidenta jako úspěšnou a milou. „I během rychlé exkurze si pan prezident vzpomněl na horský potok v bývalé expozici Kámen a život, zaujal ho popis historických dolů ve Sněžce, meč nalezený u Mumlavského vodopádu, nebo smyk v části muzea věnované odlesnění Krkonoš. V budoucnu bychom rádi pana prezidenta pozvali společně s polskými kolegy na terénní exkurzi a debatu o přeshraniční spolupráci,“ řekl Robin Böhnisch.

„Správa KRNAP byla velmi poctěna, že prezident Pavel zakončil svou dvoudenní návštěvu Královéhradeckého kraje právě v novém Návštěvnickém centru KRNAP - Muzeu Krkonoš. Vnímáme to jako ocenění naší práce, spolupráce se samosprávami a také jako vyvrcholení oslav 60. výročí založení Krkonošského národního parku,“ zdůraznil ředitel Správy Krkonošského národního parku.

„Prezident Pavel se o ochranu přírody a krajiny zajímá dlouhodobě, významnou roli v tom hraje jeho poradce, někdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko. Před nedávnem jsme se s prezidentem a dalšími kolegy z národních parků a Agentury ochrany přírody a krajiny sešli v Amálii, chatě v oboře v Lánech, kde už Václav Havel založil milou tradici setkávání prezidenta se zástupci nejrůznějších resortů. Pan prezident se už v té době vyjadřoval, že má problém užít si přírodu, je-li přelidněná způsobem, jakým se to nyní stává v hezkých dnech na Sněžce,“ dodal Robin Böhnisch.