VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První dáma byla u Kajínka, na Zemana čekali mladí kavárníci

Jilemnice, Turnov - Prezident republiky Miloš Zeman čelil ve středu v Jilemnici červeným kartám i ostrým dotazům, jeho manželka Ivana navštívila ve vězení v Rýnovicích na Liberecku doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka.

10.5.2017 AKTUALIZOVÁNO 10.5.2017
SDÍLEJ:

Prezident Miloš Zeman přijel do Jilemnice v doprovodu hejtmana Libereckého kraje Martina Půty. Očekávala je starostka Jana Čechová. Foto: Deník/ Lenka Klimentová

Prezident České republiky skutečně vážně uvažuje o udělení milosti Jiřímu Kajínkovi, který byl odsouzen za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus o vraždu na doživotí. Navíc proslul útěky z vězení. Potvrdila to dnešní návštěva první dámy přímo u něj ve vězení v Rýnovicích i vyjádření prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Mohu potvrdit, že prezident o věci velmi intenzivně přemýšlí. Cesta do Libereckého kraje byla plánována před několika týdny a součástí programu byla také tato návštěva. Garantuji, že v okamžiku, kdy bude definitivní rozhodnutí, budeme obratem veřejnost informovat," řekl Deníku Jiří Ovčáček v průběhu odpolední návštěvy prezidenta v Jilemnici. První dáma Kajínkovi předala knihu Zámek Lány. „Také se ho zeptala na jeho pohled na celý případ," upřesnil prezidentův mluvčí.

Co ke Kajínkovi prohlásil Miloš Zeman?

Prezident použil bonmot. „Moje žena občas navštěvuje vězení, nikoliv, aby se stala jejich klientkou, ale protože navštěvuje i jiná sociální zařízení. Setkala se tam i s dalšími vězni, nikoliv pouze s panem Kajínkem."

Běžte objímat stromy!

Hodně diváků, někteří s transparenty a vlajkami, častý ostrý zvuk píšťalky, červené karty. Dnešní návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Jilemnici připomínala fotbalový zápas, který se neobešel bez ostřejších soubojů. Při setkání s občany na Masarykově náměstí ho někteří dokonce přímo vyzvali, aby šel radši zase objímat stromy na Vysočinu. „Bytostně se za něj stydím," prohlásil později pro Deník Jiří Odvárko z Jilemnice, který Miloši Zemanovi řekl od plic, co si o něm myslí. „O tom, zda se vrátím na Vysočinu objímat stromy, rozhodnou voliči," reagoval typicky rozvážným hlasem současný prezident.

Aktivně vystoupili proti Miloši Zemanovi studenti jilemnického gymnázia. „Nesouhlasíme s jeho chováním a jakým způsobem rozděluje společnost," uvedl student septimy Vojtěch Libnar, který se vytasil společně se spolužáky s transparentem „Zemanova slova nechcem slyšet znova" a červenými kartami. „Už když jsme přicházeli na náměstí s kartami, začala si nás všímat ochranka a policisté a upozornili nás, že podle nového zákona se nemá narušovat projev prezidenta. To mi přijde jako omezování," překvapilo protestující mládež. Ta si založila debatní politické čtvrtky a komunitu pojmenovala Jilemnická kavárna. „K názvu nám dal podnět pan prezident svými vyjádřeními o pražské kavárně," vysvětlil Vojtěch Libnar. „Politickou scénu sledujeme dlouhodobě," dodal.

---------------------------------------------------------------------------------------

Průběh středeční cesty prezidenta do Turnova a Jilemnice

15:50 Miloš Zeman se na Masarykově náměstí setkal s občany města, podepsal se do pamětní knihy, obdržel dary a vydal se směr Železný Brod.

Prezident Zeman v Jilemnici

15:15 Prezident svolal na dnes 19.30 hod jednání s premiérem a vícepremiérem v Liberci, Babiš účast potvrdil. Bohuslav Sobotka je ale v Lucembursku. Cesta do Číny se neodkládá!

14:30 Miloš Zeman dorazil do Jilemnice, kde na něj při příjezdu čekali cca 150 jeho příznivců, převážně starší generace.

Prezident Zeman v Jilemnici

12:00 Na prezidenta čeká oběd na zámku Svijany. Tam se setká s podnikateli a osobnostmi Libereckého kraje.

11:40 Jedinou zajímavostí z dopolední návštěvy prezidenta v Turnově je recesistcký čin dvou jeho odpůrců, kteři na něho čekali před vstupem do firmy s nafukovacím člunem.

11:15 První dáma Ivana Zemanová ve středu vydala za kulturními památkami. V doprovodu paní Sylwie Půtové, manželky hejtmana Libereckého kraje, dopoledne zavítala na zámek v Zákupech.

V rámci třídenní návštěvy prezidenta republiky Miloše Zemana v Libereckém kraji se jeho žena ve středu vydala za kulturními památkami.

11:00 Setkal se s vedením firmy a poté s jejími zaměstnanci. Při diskuzi s nimi se zaměstananci na nic důležitého nezeptali, spíše se jen zajímali o novinky v kauze o své firmě.

10:45 Prezident navštívil turnovskou společnost TREVOS

---------------------------------------------------------------------------------------

Bojujme s blbci. Řekl Zeman na návštěvě v Turnově

Turnov - Velké LED svítidlo vhodné do garáže či jiné technické místnosti na Hradě si z Turnova odváží prezident Miloš Zeman. Ten v rámci své třídenní návštěvy Libereckého kraje zavítal do firmy Trevos, která patří mezi významné, ryze české výrobce průmyslových a interiérových svítidel.

„Chtěli jsme panu prezidentovi ukázat regionální firmu, který je v českých rukou a má se čím pochlubit," uvedl hejtman Martin Půta. Návštěva Trevosu probíhala v poklidu, žádné protestní transparenty nebo červené karty, které se objevily v Liberci nebo na setkání Zemana s obyvateli Prysku, se neobjevily.

Přitom před dvěma lety to vypadalo, že prezident na Turnov zanevře. Tehdy mu tam totiž v zaplněném kulturním domě předali turnovští zastupitelé tzv. Turnovskou výzvu, ve které ho nabádali k opuštění jeho proruského postoje. Polovina sálu mu také hlasitě dávala najevo, že s jeho politikou nesouhlasí. Dnes se ale nic podobného nekonalo. Starosta Turnova Tomáš Hocke se navíc ze setkání s prezidentem omluvil kvůli pracovní zaneprázdněnosti. Setkání se zaměstnanci Trevosu se tak neslo v poklidném duchu.

„Myslím, že je pro nás poctou, když nás navštíví prezident. Kolik firem z Turnova tohle může říct?", řekl Deníku jeden ze zaměstnanců.
Přesto setkání hlavy státu s vedením podniku nebylo jen čistě formální. Trevos si od návštěvy Zemana slibuje i posun v problému, se kterým se firma potýká už několik let.

„Máme velké problémy s tím, že na nás za poslední čtyři roky bylo uvaleno už pět insolventních řízení. Probíhá tu snaha o neoprávněné převzetí firmy, objevily se zfalšované směnky i důležité dokumenty firmy, přechází to i do roviny osobních útoků a napadání výběrových řízení z evropských fondů. Napadli nám 27 výběrových řízení. Proto jsem rádi, že pan prezident s tím mohl osobně seznámit a doufáme, že alespoň malou měrou bude moci intervenovat hlavně u policie, aby se celý problém co nejdříve vyřešil a my mohli v klidu pracovat," řekl jeden z majitelů Trevosu Jiří Opočenský, který nedávno získal i titul Podnikatel roku Libereckého kraje.

„Já, samozřejmě, nemohu policii nařizovat, aby tento případ vyšetřoval s veškerou pečlivostí, ale mohu slíbit, že o tom budu informovat policejního prezidenta. Myslím, že nejhorší je srážka s někým, kdo závidí úspěch, aniž by sám byl schopen vlastního výkonu. Pročež bojujme s blbci, bojujme se závistivci a nenechme se odradit," okomentoval prezident případ, který se na policii vleče už přes tři roky.

Vymyšlenou pohledávku, která podle Trevosu neexistuje, po ní vymáhá společnost Download, jejímž jednatelem a jediným vlastníkem je dvacetisedmiletý Rumun Daniel Pintea. Stejným případům se stejným navrhovatelem čelil v minulosti i konkurenti Trevosu firmy Halla a Hormen.

---------------------------------------------------------------------------------------

Prezident Miloš Zeman besedoval se zaměstnanci Trevosu

Turnov, Mašov - Jen kousek za samotnými hranicemi města vyrostla domácí česká firma Trevos, která dodává nejmodernější svítidla nejen do širokého okolí, ale i do zahraničí. Do ní také ve středu zavítal v doprovodu hejtmana Martina Půty prezident Miloš Zeman, při druhém dnu návštěvny Libereckého kraje.

Jeho návštěva se už od počátku nesla ve značně příjemné atmosféře. „Žijete tu v krásném prostředí Českého ráje, takže v ráji už vlastně nepotřebujete žádné peníze", humorně si president rýpl do téměř dvou stovek zaměstnanců. Nicméně rád slyšel, že právě v úspěšné firmě je mzdový průměr kolem dvaceti sedmi tisíc korun, jako v celém libereckém kraji. V zápětí proto všem popřál, aby se firmě dařilo i nadále a jejich platy co nejdříve vzrostly na třicet tisíc.

„Překvapilo mě ale pět šikanózních návrhů, které byly na vaši firmu v uplynulých letech podány. Na to jsem zatím nikde nenarazil. Nemohu nařizovat policii, aby tuto věc se zvláštní pečlivostí vyšetřovala, ale mohu vám slíbit, že o tom budu informovat policejního presidenta a věřím, že po nedávné reorganizaci bude naše policie postupovat rychleji. Jeden polský satirik totiž kdysi napsal, že největší havárie je srážka s blbcem. Já bych dodal, že podobnou havárií je i srážka s někým, kdo vám závidí, a přitom sám není schopen dobrého vlastního výkonu. To přece zažíváme ve sportu i v politice. Proto se nevzdávejme a s těmito lidmi bojujme a hlavně, nenechme se porazit". To popřál zaměstnancům i vedení firmy.

„Na každého politika se občas pořádá štvanice, sám jsem to už za pětadvacet let zažil. Blíží se volby a ti, kdo mají podle průzkumu málo procent, snaží se to tím vylepšit. Podle mě ale ten, kdo místo pozitivního programu jenom útočí na svého protivníka, nakonec prohraje" odpověděl president Zeman na další dotaz z publika. Zeman rovněž odpověděl na dotaz, zda nezruší čtvrteční cestu do Číny. „Letí se mnou dvě letadla plná našich podnikatelů, protože tam jsou rozjednány rozsáhlé obchody. Kvůli panu ministru Hermanovi bychom tu cestu měli zrušit? Pak nevím, jestli to je právě ta závist, nebo nedostatek ekonomické inteligence? Ale je to obdobný problém, s jakým se potýkáte například i vy, s vaší insolvenční mafii", dodal.

Zeman mimo jiné uvítal i to, že Česká národní banka zrušila své intervence. Podle něj se prý ekonomičtí analytici obávali, že dojde k divokým oscilacím, jako třeba ve Švýcarsku. Naštěstí česká koruna je prý stejně tak „moudrá" jako český národ a nic se nestalo. Koruna je proto stále v kurzu nepatrně pod sedmadvaceti korunami za eurem. V závěru besedy v turnovském Trevosu převzal president Miloš Zeman od majitelů firmy, Jiřího Opočenského a Viléma Šulce, nejnovější sadu svítidel a knihu o zdejší přírodě, do které ihned se zájmem nahlédl, a poděkoval za přání šťastné cesty do Číny.

Otakar Grund

Autor: Redakce, Jana Pavlíčková, Jan Braun, Jana Mudrová

10.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavba dálnice. Ilustrační foto.

Počet aut nutí města i stát stavět

Jiří Hlavatý a Andrej Babiš

Jiří Hlavatý se vzdal poslaneckého mandátu

Listopadová noc pod hvězdami: chladno a sychravo

Trutnov /FOTO/ - Spát pod širákem ve spacáku na karimatce nebo se jen přikrýt papírovými krabicemi v sychravém počasí není nic moc. Přesto se v noci na pátek někteří lidé vžili do role bezdomovců.

Vrahovi mladé ženy hrozí osmnáct let vězení

Dvůr Králové - Až osmnáctiletý trest odnětí svobody hrozí pachateli čtvrteční násilné smrti mladé ženy ve Dvoře Králové. Policie po nasazení složek ze čtyř okresů pravděpodobného pachatele okamžitě vypátrala. Několik minut poté, co vyběhl z místa činu, ho zadržela v centru města.

Stezka krkonošskými korunami je návštěvnický hit, otevírá i v zimě

Janské Lázně - Přes 230 tisíc lidí navštívilo během prvních čtyř měsíců Stezku korunami stromů Krkonoše. Otevřeno má každý den i v zimních měsících, s jedinou výjimkou 24. prosince.

AUTOMIX.CZ

Má vaše škodovka jedno zrcátko menší než druhé? Víte, proč to tak je?

V devadesátých letech se začal zejména u německých aut objevovat zvláštní jev. Mnozí z vás si dost možná všimli, že starší auta koncernu Volkswagen, ale i Mercedesy nebo vozy BMW, mají na straně spolujezdce výrazně menší zpětné zrcátko, než je to na straně řidiče. Proč to ale tak je?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT