Například Lucraco ve Svobodě nad Úpou mělo včera dopoledne stejné palivo na litru dražší o 3,50. U nejrozšířenějších škodovek tak lze na nádrži ušetřit kolem 150 korun. A do běžného combi se vejde klidně i 60 litrů. A to už vytáhnete z peněženky o dvě stovky méně.

Nejblíže se ceně benzinky ONO drží čerpací stanice Na Bojišti, 25,90 za litr. Vzhledem k těsnému sousedství, navíc na stejné straně silnice, jim ani nic jiného nezbývá. Ceny nafty jsou na obou místech podobné: 27,50 a 25,90 korun. Velmi podobné jsou ceny u všech ostatních benzinek v Trutnově, Natural 95 je většinou za 27,90, u Lukoilu o deset haléřů více, v bývalém Paramu o 30. Obdobně je to i s cenou nafty, rozdíly jsou tu do 50 haléřů.

Mezi levnější čerpací stanice v regionu patří Victory v Horním Dehtově u Třebihoště. Natural tady koupíte za velmi zajímavých 25,60, nafta přijde na 28,20. Další z benzinek, které patří díky své poloze k navštěvovaným, je Pap Oil v Kuksu. Tady měli včera natural za 27,90 a naftu za 29,20 korun.
V Pilníkově u firmy JVMoil koupíte natural za 26,40 korun a naftu za 27,90 korun.

ONO tlačí ceny dolů v celém regionu, a jeho vliv je na prodeji konkurence patrný. „U nás je to znát určitě, a letos o dost,“ potvrzuje Žaneta Dolanová ze žacléřského Euro Oilu. „Říká se, že mají horší benzin, ale lidé upřednostňují zejména cenu,“ doplňuje. A půjde benzin opět nahoru? „Těžko odhadnout, ale podle posledních zpráv mírně ano. Nemyslím ale, že nárůst bude nějak dramatický,“ dodává.

Také čerpací stanice na Úpicku zaznamenaly zlevnění pohonných hmot. V úpické benzince Autorest stál včera natural 27,90 a nafta 28,50 korun. „Už se to tak drží zhruba týden, ale že by nám zlevnění přineslo víc zákazníků, se nedá říct. Řidiči nadávají na ceny pořád,“ řekl pracovník obsluhy. V Robin Oil Rtyně v Podkrkonoší koupí zákazníci natural rovněž za 27,90 korun, naftu za 28,50. „Jsme hendikepovaní místními uzavírkami komunikací, takže jsme žádný nárůst zájmu nezaznamenali,“ dodala pracovnice Robin Oil.

Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 ve vrchlabské pobočce společnosti Kontakt přijde na 27,50. Special stojí o 10 haléřů méně. Za naftu zákazníci zaplatí přes 29 korun.

A z čeho se vlastně cena benzinu skládá? Jednu složku tvoří daně, spotřební a z přidané hodnoty. Druhou pak cena produktu a distribuční marže. Daně se na konečné částce podílejí více jak polovinou, základní produkt zhruba třetinou. Průměrná cena v České republice je nyní kolem 29 korun za litr Naturalu 95. To je více než například ve Švýcarsku, Švédsku či Rakousku. Nejdražší palivo je tradičně v Norsku (38 Kč) a ve Velké Británii, nejlevnější pak v Rusku (18 Kč) a v pobaltských zemích (23 Kč).