Tyto dramatické chvíle zachycuje video, natočené v sobotu na trutnovském letišti. Hasiči tam totiž nacvičovali plnění závěsného vaku pro letecké hašení. „Byla to příprava na nadcházející letní sezónu, kdy je vždy zvýšené riziko vzniku lesních požárů,“ vysvětlila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Letecké hašení se nejvíc využívá při likvidaci požárů v nepřístupném terénu. Tím nejznámějším a nejrozsáhlejším byl předloňský přírodní požár v Českém Švýcarsku.

Naplnit vak o objemu asi 900 litrů trvá zhruba deset až patnáct sekund. Jedno napuštění provádějí zpravidla dvě dvojice hasičů v kompletním zásahovém oděvu. První hasič má na rameni speciální proudnici a směřuje proud vytékající vody do vaku, druhý za ním mu pomáhá s váhou proudnice.

Při nácviku hasiči použili rovněž velkoobjemovou nádrž flexi tank o objemu 36 tisíc litrů vody. K dispozici ještě mají nádrž až na 54 tisíc litrů vody. „Obě je možné využívat je jako alternativu pro rychlejší plnění bambivaku při leteckém hašení nebo jako součást dálkové dopravy vody,“ upřesnila Götzová.

Do nácviku se zapojilo zhruba 80 profesionálních i dobrovolných hasičů z 24 jednotek trutnovského okresu.

Mohlo by vás také zajímat: Impozantní podívaná v Krkonoších: video ukazuje, jak skály sjely do jezera

Zdroj: Karkonoski PN