Podobným případům mají zabránit záchytné plochy nad městem. V současnosti se chystá projektová dokumentace na suchý poldr u Žirče. „Město tu musí řešit majetkové vypořádání s vlastníky pozemků, které mají být dotčeny stavbou či rozlivem vody,“ informovala Radmila Fiľakovská, vedoucí odboru rozvoje. Nyní do jednání vstoupilo i ministerstvo zemědělství a Pozemkový úřad, jenž zahájil jednoduchou pozemkovou úpravu. Jeho ukončení předpokládá město v druhé polovině roku. „Vydání územního rozhodnutí s nabytím právní moci, které je nutné doložit k žádosti o dotaci, předpokládáme do konce roku,“ uvedla Fiľakovská.

Dotaci chtěl Dvůr Králové získat na akci protipovodňových opatření z ministerstva zemědělství. V prvním kole neuspěl, protože projekt se odborníkům jevil jako neefektivní. Práce však pokračovaly a výsledkem je zvýšení efektivnosti opatření proti povodním.

Nyní musí město připravit podklady pro novou žádost o státní dotaci. Mimo jiné to znamená pořízení projektové dokumentace pro územní řízení. Přibližná cena je dva miliony korun. O finanční příspěvek požádali Královédvorští kraj, opět ale neuspělo. „V současnosti město připravuje zadávací dokumentaci na výběr zpracovatele projektové dokumentace s vědomím, že je nutné pokrýt tuto akci z vlastních finančních prostředků,“ dodala Radmila Fiľakovská, vedoucí odboru rozvoje.