Trutnov

Rozsvícení vánočního stromu, který bude městu darován ze soukromé zahrady, proběhne na první adventní neděli. Kulturní program má v rukou opět tým společenského centra UFFO, návštěvníci se mohou těšit na odpoledne plné vánočně laděných hudebních vystoupení, stánky s vánočními a řemeslnými produkty, chutným občerstvením apod.

Součástí předvánočních týdnů budou tradičně i dvoje adventní trhy. Vnitřní v UFFU od 14. do 16. prosince a na Krakonošově náměstí budou venkovní vánoční trhy od 15. do 22. prosince.

Zdobení vánočního stromu v Trutnově
Trutnov zdobí nový vánoční strom. Je to smrk a říkají mu Luciášek

Dvůr Králové

Ve Dvoře Králové nad Labem se slavnostní rozsvěcení vánočního stromu koná již v pátek 1. prosince, v místních částech Žireč a Lipnice to bude v sobotu 2. prosince. Kulturní program na náměstí T. G. Masaryka začne v 15:00 vystoupením pěveckých sborů z místních mateřských a základních škol, dále ZUŠ R. A. Dvorského, od 17:00 bude připraven vánoční koncert skupiny Žalman a spol. A v šest hodin večer bude slavnostně rozsvícen strom - ten bude přímo ze Dvora Králové.

Zásadní novinky ve vánoční výzdobě město letos nechystá, vánoční dekorace obměnilo už v uplynulých dvou letech. Bohatý vánoční trh proběhne taktéž 1. prosince na nám. T. G. Masaryka. V pátek 15. prosince se pak na náměstí Václava Hanky a v Hankově domě uskuteční tradiční Královédvorské Vánoce. I zde bude připraven bohatý doprovodný program s vánoční tržnicí.

Hostinné

Datum zahájení adventu je letos stanoven i v Hostinném na 3. prosince. Program na náměstí zahájí v 16:30 vystoupení žáků ZUŠ Hostinné, na něž naváže v 17 hodin hudební program českého zpěváka a kytaristy Karla Kahovce. Vánoční strom bude slavnostně rozsvícen v 18 hodin. Náměstí bude v období adventu dominovat vzrostlý smrk, který vyrostl přímo v Hostinném. Městu ho darovala společnost Labský mlýn a. s.. Jeho kácení, přepravu, kotvení i výzdobu zajistí, tak jako každý rok, zaměstnanci Technických služeb města Hostinné.

V průběhu adventu chystá zajímavý program také Františkánský klášter. Třetího prosince zde proběhne vernisáž k výstavě betlémů, která bude následně probíhat až do února následujícího roku. Devátého nabídne klášter již 12. ročník Vánočního jarmarku s ukázkami a nabídkou řemeslných výrobků a dílničky pro dětské návštěvníky.

Žacléř

I v Žacléři rozsvítí vánoční strom tradičně na první adventní neděli. Letos tedy 3. prosince. Jako každoročně vystupují se zpěvem koled a vánočních písní děti z mateřské a základní školy a žáci Základní umělecké školy. Na náměstí bude cca 10 stánků s tradičním vánočním zbožím (ozdoby, svíčky, adventní věnce…), podávat se bude horká medovina a svařák, a jako v minulých letech se město zapojí do charitativní akce Krabice od bot.

Vánoční strom bude od místních obyvatel, kteří se ho většinou chtějí zbavit ze zahrady, kde už strom svou velikostí zabírá příliš prostoru nebo ohrožuje okolní zástavbu.

Do výzdoby město investovalo v minulých letech, pro letošek pouze chystá přidělat jednu postavičku do dřevěného Betlému, který bude stát zase u vánočního stromu.

Rozsvícení stromů v dalších obcích Trutnovska:

Velká Úpa - 2. prosince

Špindlerův Mlýn - 1. prosince

Mladé Buky - 3. prosince

Havlovice - 3. prosince

Libňatov - 4. prosince

Vánoce Vánoce přicházejí…Zdroj: Deník