Pár dní po ničivých povodních začaly úřady na Liberecku vyplácet lidem, kterým voda odnesla buď úplně všechno, nebo jen část jejich majetku, první dávky. Podle zákona o podpoře v hmotné nouzi mohou postižení živelnou katastrofou získat až 46 890 korun. Na ruku.
Jak velkou sumu stát každé zaplavené domácnosti vyplatí? To záleží na tom, jakou škodu záplavy lidem způsobily. Na maximální výši sumy ale dosáhne zřejmě většina žadatelů.
„V pondělí a úterý chodily naše úřednice po městě a mapovaly celý Hrádek. Pomáhaly lidem vyplňovat žádosti o dávky, posuzovaly rozsah katastrofy, která je postihla. Ve středu jsme pak začali vyplácet první peníze,“ prozradil vedoucí správního odboru Hrádku nad Nisou Petr Grim.
Město vyplatilo do dnešního rána lidem dva a čtvrt milionu korun. Tyto peníze si rozdělilo několik stovek zaplavených nejen ze samotného Hrádku, ale i například z Chotyně a Rynoltic, které spadají pod hrádecký úřad.
„Žádosti vyřizujeme postupně, není v našich silách dát peníze všem a hned. Lidé od nás dostanou potvrzení a s tím si pak pro peníze zajdou do spořitelny,“ upřesnil postup Petr Grim.
Peníze obcím poslalo na účet ministerstvo práce a sociálních věcí. Jak podotkl Petr Grim, záleží na samotných žadatelích, na co je použijí.
„Mnoha domácnostem velká voda odnesla všechno, i potraviny a hygienické potřeby. Z oblečení jim zbylo jen to, co měli na sobě,“ připomněl. Lidé, postižení povodněmi, jsou za pomoc vděční.
„Povodeň nám sebrala veškeré vybavení bytu. Všechno máme zničené, zůstala nám jen sedačka. Je dobře, že město vyplácí dávky tak rychle,“ uvedla mladá maminka z Hrádku Naděžda Mlatečková.
Se svými třemi dětmi utekla k sousedům, kde se rodina před vodou ukryla ve vyšším patře domu. Víc udělat nestihli, a to i přesto, že je policisté a hasiči ampliony varovali před blížící se ničivou vlnou. Odtud je vysvobodilo až hasičské terénní vozidlo s radlicí.
„Každá koruna je dobrá, koupíme si za to potraviny a hygienické potřeby, včetně plen pro děti. Nic nám nezbylo,“ podotkla mladá žena. Od tohoto úterý vyplácí dávky zaplaveným také Frýdlant v Čechách. Jak uvedl starosta Dan Ramzer, Frýdlantští také postupně shromažďují žádosti.
„Dosud se nám sešlo zhruba osm set žádostí o dávku v hmotné nouzi, ale bude jich víc. Úředníci ještě objíždějí menší obce, které pod nás spadají. Několik desítek dávek jsme vyplatili v hotovosti, další peníze jsme lidem poslali na účet,“ potvrdil starosta Frýdlantu.
Zavalená žádostmi o dávku v hmotné nouzi je už také pomalu Chrastava. Na městský úřad se totiž mohou obracet zaplavení i z Bílého Kostela, Oldřichova v Hájích, Nové Vsi, Mníšku a Fojtky.
„Vyplatili jsme žadatelům už asi pět milionů korun. Počítáme s tím, že celkem dáme lidem až 20 milionů,“ upřesnil starosta Chrastavy Michael Canov. „Vyřídili jsme už několik stovek žádostí a další ještě určitě přijdou. Snažíme se zatopeným vyjít maximálně vstříc, prvním lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou, jsme už přidělili náhradní bydlení. Dalším jsme nabídli byty v ubytovně,“ dodal.
Zuzana Minstrová