„Bez toho už si Velikonoce ani nejde představit,“ říká Michal Černý z klubu Diving Jesenný k tradičnímu velikonočnímu klání, při němž se potápěčští nadšenci rok co rok vrhají pod hladinu zatopeného lomu v Jesenném pro obří vejce.

Závod se samozřejmě uskuteční i letos, kdy připadne na sobotu 7. dubna. „Předem se nedá říct, kolik bude účastníků, bude záležet na počasí. Jisté zatím je, že vejce bude znovu dřevěné, stejně jako v předchozích dvou letech, protože například ta sádrová se rozmáčela,“ konstatoval Michal Černý.

Podle něj se klání v některých letech účastnilo i patnáct potápěčů. Najít vejce v ani ne pětistupňové vodě s viditelností na jeden až dva metry trvá v průměru pětadvacet minut. Úkolem soutěžících potápěčů je vajíčko nejen  najít, ale hlavně dopravit na břeh porotě.

„Ne vždy potápěč, který vajíčko najde, také vyhraje. Mnohdy se o již nalezené vajíčko strhne pěkná mela,“ poznamenal Černý. K dispozici dostanou potápěči pouze azimut a výchozí bod nebo hloubku, ve které se vajíčko nachází. Pro usnadnění mohou soutěžící potápěči používat kompas. 

A cena pro vítěze? „Ta je každý rok stejná, a samozřejmě velikonoční. Je to beránek a dort,“ poznamenal Michal Černý. K tomu ale patří ještě celoroční respekt ostatních kolegů potápěčů. Velikonoční potápěčské klání má v Jesenném dlouhou tradici. Letos se uskuteční už jeho desátý ročník. Sraz účastníků je mezi desátou a jedenáctou a celá soutěž odstartuje v 11.30 hromadným startem.