Za deset milionů korun a k tomu smluvně vázaný příslib investic do oprav prodala společnost Sagna ruského podnikatele Sergeje Majzuse zámek v Horním Maršově z roku 1792.

Nevyužívaný objekt, který zasáhl letos v srpnu obrovský, gangem žhářů úmyslně založený požár, koupila nově založená společnost s ručením omezeným Zámek Horní Maršov. Stojí za ní čeští majitelé. Podle notářského zápisu zakladatelské listiny firma existuje od 23. října letošního roku. Patří rodině Rackových. Jejím vlastníkem je akciová společnost Nové Zálesí Vladimíra Racka, o jejímž záměru odkoupit zámek v Horním Maršově jsme informovali v Deníku v říjnu.

„Vlastníkem firmy je Čech, který nyní bydlí v Praze, ale k místu v Krkonoších má citový vztah,“ naznačil Radek Hyský, jednatel realitní společnosti Majordomos, který prodej zajišťoval. Nový majitel zámku zámku již uhradil desetimilionovou částku a zahájil opravy.

Změna vlastnického práva maršovského zámku byla minulý pátek nahlášena na katastrální úřad, nyní běží dvacetidenní lhůta do 20. prosince pro zápis do katastru nemovitostí.

Při srpnovém požáru zámku v Horním Maršově zasahovalo na místě 105 hasičů z dvanácti požárních jednotek. "Zásah byl výborně organizovaný," řekl přímý účastník Rudolf Janeček, velitel SDH Čistá v Krkonoších.
Vyhořelý maršovský zámek našel kupce z Čech

Součástí kupní smlouvy byl dodatek o zahájení oprav ještě před nabytím nemovitosti. „Nový majitel již investoval do oprav, především kvůli zastřešení vyhořelého objektu před zimou. Řada dalších investic ho ještě čeká,“ uvedl Radek Hyský. K deseti milionům za nákup zámku, postaveného v roce 1792, tak vlastník vynaloží další značné prostředky, aby ho zachránil od zchátrání. Spolupracuje při tom s památkáři, protože historický objekt je již od roku 1964 národní kulturní památkou.

Podle specializovaného týmu kriminalistů, který důkladně šetří srpnový požár v Horním Maršově, zámek úmyslně zapálil gang žhářů. Díky zjištěným důkazům jsou jim na stopě. „Dosud zjištěné informace totiž nasvědčují, že požár zámku má společné znaky jako úmyslně založený požár několika vozidel v bazaru, kterému se věnují kriminalisté z Pelhřimova,“ prozradil Jan Čížkovský z krajského policejního ředitelství.

U obou případů je téměř jisté, že se do nich zapojilo více osob. Kriminalisté vyhodnocují také informace o zjištěném pohybu škodovek v blízkosti míst požárů, která měla vždy odjíždět směrem na Prahu. „Právě v Praze byla odcizena registrační značka, umístěná na jednom z aut. Shoda popisu osádek těchto vozidel je rovněž dalším vodítkem pro policisty. Vzhledem k uvedeným informacím trutnovští kriminalisté úzce spolupracují nejen s kolegy z Pelhřimova, ale i z Prahy a dalších útvarů,“ upřesnil Čížkovský.

Pokud budou pachatelé dopadeni a potvrdí se informace o organizované skupině, hrozí žhářům až patnáctiletý pobyt za mřížemi.

V Medical Pointu ve středisku Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně řešili v minulé sezoně u lyžařů nejčastěji poranění kolen.
Ordinace přímo pod sjezdovkou ve Svatém Petru se otevírá