Kvůli nim by radnice nemusela za své pozemky získat tolik peněz, kolik předpokládala. Peníze chtělo město použít při výstavbě venkovního koupaliště s atrakcemi. Zda nabídnou zhruba třetinu šestihektarového areálu investorům, rozhodnou v patnáctitisícovém městě koncem letošního roku. Uvedl to místostarosta města Jaromír Pekař.

„To už bychom měli vědět, kolik bude výstavba koupaliště stát a jak nutně potřebujeme pozemky prodávat," uvedl místostarosta. Stavba koupaliště si vyžádá podle odhadu asi 90 milionů korun. Na radnici ale věří, že se soutěží podaří cenu výrazně snížit.

V Maškově zahradě jsou asi 1,5 až dva hektary pozemků vhodných pro komerční využití. Podle místostarosty Pekaře by město chtělo získat za metr čtvereční kolem 2500 korun. Pokud se ale uskuteční dva jiné projekty, jen těžko bude radnice za takovou cenu hledat kupce.

Jeden investor zvažuje výstavbu obchodního centra v části nevyužívaného areálu Šroubárny, další supermarket by mohl vzniknout na Koňském trhu. Tam už se mělo stavět v minulém desetiletí, plány investora ale tehdy zhatila ekonomická krize. Zájem o pokračování v tomto projektu nyní projevila firma RC Reinvest.

Maškova zahrada získala svůj název podle zahradníka knížete Rohana. Areál býval arboretem šlechtitelské stanice, která fungovala jako zásobní sbírka dřevin pro sychrovský zámek.

Pozemky získalo město v roce 2000 za 34 milionů korun. Kupní cenu tehdy zaplatil Bohuslav Jan Horáček. Mecenáš, jenž Turnovu a okolí věnoval zhruba půl miliardy korun na projekty, které by jinak zřejmě skončily v šuplíku. I výstavbu měl původně platit mecenáš.

V areálu měly vzniknout soustavy bazénů a skluzavek, dvě kluziště, parkoviště pro 400 aut a apartmánový hotel se 180 lůžky. Náklady se tehdy odhadovaly na téměř miliardu korun. Projekt se ale na podzim 2002 Horáčkovou smrtí zastavil.

Město se předloni rozhodlo pokračovat v projektu v mnohem skromnější podobě. Do dvou let by tam mělo vzniknout koupaliště s vodními atrakcemi, víceúčelová hřiště, in-line dráha a skate park. Poté by měla přijít na řadu výstavba zimního stadionu za zhruba 80 milionů korun. Venkovní koupaliště ani krytý zimní stadion Turnov zatím nemá.