Dobrý den, co vše musím zařídit, když chci prodat dům nebo byt?

Dobrý den, v případě prodeje nemovitosti je vždy nejdůležitější ujasnit si základní podmínky, a to jak rychle potřebuji peníze z prodeje nemovitosti, a zda nemovitost chci prodávat tzv. na vlastní pěst či přes realitní kancelář. Ať už jedna či druhá možnost skýtají základní podmínky. Je třeba zjistit právní stav nemovitosti – u bytu například revitalizační závazky vůči SVJ (společenství vlastníků jednotek) nebo bytovému družstvu, u rodinného domu pak třeba kolaudace přístavků, revize, aktuální výše hypotéky včetně podmínek předčasného splacení, atd. Je třeba stanovit optimální cenu podle zjištěných podkladů a podle toho, jak rychle potřebuji peníze. Dále je potřeba sestavit plán prodeje nemovitosti včetně její prezentace, která je takřka klíčová. Například u kvalitní fotografie pamatujte na heslo, že očima se kupuje, penězi platí.

Tady se dostáváme do základního úskalí, zda klient je schopen tyto podmínky obhospodařit sám a riskovat možné právní vady se všemi riziky anebo svěří prodej profesionální realitní kanceláři. Pro oba způsoby prodeje je vždy potřeba: zpracování nabídky, zajistit prezentaci na co možná nejvíce realitních serverech, v tiskových médiích a ve vývěskách, zajištění všech smluv (rezervační, smlouvě o smlouvě budoucí, kupní, advokátní úschova, ověření podpisů všech smluv), zaplatit vklad do katastru nemovitostí, odhad pro potřeby daně z převodu nemovitosti, pozastávka daně z převodu nemovitosti atd… Je toho spousta a mnohdy to klienta stojí více peněz, než provize realitní kanceláře (vzhledem k objemu, mají výhodnější ceny). A to nemluvím o stráveném času. Navíc je tu pořád riziko, že díky neodbornosti může celý obchod padnout či můžete přijít o peníze. Výše zmíněné služby jsou u nás běžným standardem, klient je pravidelně informován o průběhu obchodu a vše je naprosto transparentní pro všechny strany.

S prodejem i pronájmem nemovitosti pomůže makléř

Po tři nadcházející měsíce se budou čtenáři Krkonošského deníku nově setkávat v interaktivní rubrice Rady odborníka s realitními makléři ze společnosti Pink reality, s.r.o, kteří budou odpovídat na jejich dotazy týkající se nákupu a prodeje nemovitostí.

Pink reality je česká společnost, která se zabývá prodejem obytných domů a bytů, chat a chalup, komerčních prostor, pozemků a zabývá se i pronájmem. „Nabízíme komplexní, plně profesionální služby, které reagují na individuální potřeby a požadavky klientů,“ uvádí Tomáš Milský, generální ředitel společnosti.

Kancelář, která má pobočky v Trutnově na Krakonošově náměstí, v Rychnově nad Kněžnou, v Hradci Králové a v Žamberku, nabízí osobně prověřené nemovitosti ve východních Čechách a v Libereckém kraji.

Pokud tedy máte otázky týkající se koupě nemovitosti, řešíte otázku pronájmu, nebo je vaše nemovitost zatížena exekucí či dražbou, s nimiž si nevíte rady, máte jedinečnou příležitost se zeptat. „Naši makléři jsou odborně vzdělaní a vyškolení v oboru nemovitostí, dokážou zodpovědět veškeré dotazy,“ říká Milský a dodává: „Reagujeme na změny a obchod realizujeme transparentně, s pravidelným informováním o jeho stavu. Navíc ručíme za hladký průběh celého obchodu.“

Kontakty a více informací o společnosti najdete na stránkách www.pinkreality.cz.

Další otázky můžete posílat na adresu miroslava.jasanska@denik.cz.