„Akce je koncipovaná jako oslava 55 let od založení profesionální jednotky hasičů v Trutnově. Na Krakonošově náměstí se uskuteční od 9 do 17 hodin výstava techniky – od historických vozidel po moderní cisterny, k vidění bude i jeřáb a vysokozdvižná plošina,“ láká vedoucí oddělení prevence na PS Trutnov Pavel Kuřitka a pokračuje: „Lidé se mohou těšit na pásové obojživelné vozidlo Bobr, které mají k dispozici hasiči na Vrchlabsku, nebo parní stříkačky. Nebudou chybět ani automobily městské a státní policie.“

Od 11 a 15.30 hodin je připravena ukázka práce hasičů. „Mělo by se jednat o likvidaci následků dopravní nehody, vystříhávání postižených lidí z vraku vozidla. Dojde také na ukázku záchrany z výšek a likvidaci nebezpečných látek, například ropných produktů při haváriích,“ podotýká Kuřitka.

V rámci předvádění techniky budou přístupná vozidla, hasiči zájemcům nabídnou odborný výklad. „Na náměstí by mělo být vytvořeno i malé pracoviště oddělení ochrany obyvatelstva, kde budou dostupné informace o evakuačních zavazadlech, výstražných signálech a podobně,“ dodává Pavel Kuřitka.

Během celodenního programu vystoupí taneční skupina Drak and Roll Trutnov, pro děti budou připraveny soutěže o drobné ceny.

Připravují dny otevřených dveří

Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje pořádá u příležitosti svátku sv. Floriána – patrona hasičů – dny otevřených dveří. Na Trutnovsku si mohou zájemci prohlédnout požární stanice už od neděle 2. května.

Stanice v Trutnově v Náchodské ulici bude přístupná v pondělí od 9 do 16 hodin, a to pro veřejnost a školy. Domluva je možná s velitelem stanice na telefonní čísle 950 525 400. Královédvorskou „hasičárnu“ navštivte v neděli od 9 do 17 hodin, v pondělí se mohou přijít podívat školáci a studenti, a to po telefonické domluvě s velitelem stanice na čísle 950 526 486.

O týden později je možné navštívit vrchlabskou požární stanici. Veřejnost má příležitost 8. a 9. května od 9 do 11 a od 13 do 16 hodin, školy v pondělí 10. května od 8.30 do 11.30 hodin a od 12.30 do 17 hodin nebo do domluvě s velitelem stanice na telefonním čísle 950 527 484.