Termokameru má k dispozici každé ze čtyř okresních velitelství Hasičského záchranného sboru (HZS), hasiči ji s sebou vozí v zásahovém voze. „Termokameru si v případě potřeby může vyžádat každý velitel zásahu přes operační a informační střediska,“ uvedla Iva Michalíčková, mluvčí HZS Libereckého kraje.

Přestože je kamera složité zařízení, dá se jednoduše ovládat dvěma tlačítky. Dokáže změřit teplotu až do 1200 stupňů Celsia, sama vydrží krátkodobý žár do 450 stupňů. Je odolná proti nárazu a na jedno nabití vydrží v provozu až pět hodin. V paměti umí uchovat až 30 snímků s barevným tepelným rozlišením sledovaného okolí. „Kamery mají také speciální nástavec s optikou pro snadnou práci v zakouřeném prostředí a na přímém slunci,“ popsala Michalíčková. Cena jedné kamery se pohybuje kolem 250 tisíc korun, hasičům je zakoupil Liberecký kraj.

Poprvé hasiči termokamery otestovali při cvičení v liberecké teplárně loni 18. listopadu, od té doby je využili při více než dvou desítkách ostrých zásahů, v okrese Semily to bylo naposledy v sobotu při požáru rodinného domu ve Studenci. Termokameru má k dispozici každé ze čtyř okresních velitelství Hasičského záchranného sboru (HZS), hasiči ji s sebou vozí v zásahovém voze. „Termokameru si v případě potřeby může vyžádat každý velitel zásahu přes operační a informační střediska,“ uvedla Iva Michalíčková, mluvčí HZS Libereckého kraje.

Přestože je kamera složité zařízení, dá se jednoduše ovládat dvěma tlačítky. Dokáže změřit teplotu až do 1200 stupňů Celsia, sama vydrží krátkodobý žár do 450 stupňů. Je odolná proti nárazu a na jedno nabití vydrží v provozu až pět hodin. V paměti umí uchovat až 30 snímků s barevným tepelným rozlišením sledovaného okolí. „Kamery mají také speciální nástavec s optikou pro snadnou práci v zakouřeném prostředí a na přímém slunci,“ popsala Michalíčková.

Cena jedné kamery se pohybuje kolem 250 tisíc korun, hasičům je zakoupil Liberecký kraj. Poprvé hasiči termokamery otestovali při cvičení v liberecké teplárně loni 18. listopadu, od té doby je využili při více než dvou desítkách ostrých zásahů, v okrese Semily to bylo naposledy v sobotu při požáru rodinného domu ve Studenci.