Předchozí
1 z 3
Další

Opravy Benešovy třídy začaly úspěšně. Dodnes chybí další etapy

Projekt rekonstrukce Benešovy třídy v letech 2013 a 2014 změnil střední část bulváru na Moravském Předměstí v Hradci Králové. Evropské dotace na druhou část první etapy činily téměř šedesát milionů korun, další peníze šly na méně rozsáhlé úpravy. Nejednalo se o nepovedený projekt, střední část třídy od té doby lépe slouží obyvatelům sídliště a změna vzhledu i řešení veřejných prostor jsou jasně patrné. Nepovedlo se však pokračování v jejích dalších dvou částech. K tomu kvůli složitým majetkovým vztahům nedošlo a dosud není jasné, kdy se Benešova třídy dočká změn.

Regenerace Benešovy třídy v Hradci Králové – 1. etapa, 2. část
Programové období: 2007-2013Operační program: 6 Integrovaný operační program
Příjemce: Město Hradec Králové
Zahájení projektu: 3. 6. 2013
Ukončení projektu: 30. 11. 2014

Projekt se týkal středu Benešovy třídy. Řešil stavební úpravy dvou podzemních garáží, vybudování dvou nových podzemních garáží, stavební úpravy pěších a pojízdných komunikací v části Benešovy třídy včetně cyklostezek a parkovacích ploch. Vznikla novostavba centrálního pylonu a stříšky podél obytných domů. V centrální křižovatce vznikla umístěna oválná vodní plocha.

Proplacené finanční prostředky
Výše dotace EU: 49 906 297 Kč
Veřejné zdroje ČR: 8 806 994 Kč
Celková částka: 58 713 291 Kč

Rozpadlá cyklostezka se nakonec asfaltu dočkala. Opět za unijní peníze

Cyklostezka za 5,8 milionu korun u Meziměstí na Broumovsku se záhy začala rozpadat. Část povrchu totiž nebyla z asfaltu, ale z minerálního betonu, tedy v podstatě z jen z mechanicky zpevněného kameniva. Použití asfaltu zakázala Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko (SCHKO), která argumentovala tím, že v krajině chce asfaltu co nejméně. Paradoxem bylo, že cyklostezka vedoucí v úseku Vižňov - Nowe Siodlo je na polském straně asfaltová. Na českém území však cyklisté narazili jen na hlínu a kamení. Část trasy vedoucí po českém území byla sice také asfaltová, ale jen na zhruba tři sta metrech. Dalších dvanáct set metrů bylo z minerálního betonu.

„My jsme původně plánovali asfaltový povrch po celé trase. Na SCHKO nám ale bylo sděleno, že do této lokality asfalt nepatří. Minerální beton tak byl jediným řešením," uvedla tehdy starostka Meziměstí Eva Mücková.

Město nakonec získalo na položení asfaltového povrchu dotaci z Evropské unie ve výši 2,5 milionu korun.

KDO PONESE ODPOVĚDNOST? Cyklostezka v úseku Vižňov Nowe Siodlo protínající českou hranici s Polskem, se na české straně rozpadla. A zatím, co polská část cyklostezky pokrytá asfaltem bez problémů drží, ta česká se kvůli zákazu SCHKO asfaltovat nesměla. Cylostezka, kterou zakázali vyasfaltovat.Zdroj: archiv Deníku

Rozvoj turistické a rekreační infrastruktury v příhraniční oblasti Broumovska a Mieroszowska – druhá etapa

Programové období: 2007-2013
Operační program: 22 OP Česká republika - Polsko
Příjemce: Gmina Mieroszów
Zahájení projektu: 1. 2. 2011
Ukončení projektu: 30. 11. 2011

Broumovsko-Mieroszowské pomezí je území s velkým turistickým potenciálem. Realizace projektu byla součástí aktivit směřujících k turistickému využití pomezí spočívající ve výstavbě cyklistických stezek po obou stranách hranice. Obě trasy se propojily na území obcí Nowe Siodło a Vižňov.

Proplacené finanční prostředky
Výše dotace EU: 6 067 510 Kč
Veřejné zdroje ČR: 1 325 729 Kč
Celková částka: 7 393 239 Kč

Dotaci za více než 300 milionů památkáři vrátili

Národní památkový ústav musel vrátit dotaci 314 milionů korun z evropských fondů i národních zdrojů na opravu barokního areálu v Kuksu. Za zmanipulování zakázky na rekonstrukci Kuksu soudy poslaly do vězení tři lidí, další odešel s podmíněným trestem.

Zakázka na revitalizaci Kuksu vyšla na stovky milionů korun, drtivou většinu hradila Evropská unie. Tendr v roce 2013 vyhrálo Sdružení Hochtief.CZ - Gema Art Group. Obnova barokního areálu v Kuksu získala v roce 2017 hlavní ocenění Grand Prix Ceny Evropského kulturního dědictví Europa Nostra.

Hospitál KuksHospitál KuksZdroj: Deník/Michal Fanta

Kuks – Granátové jablko

Programové období: 2007-2013
Operační program:6 Integrovaný operační program
Příjemce: Národní památkový ústav
Zahájení projektu: 3. 6. 2009
Ukončení projektu: 31. 5. 2015

Projekt Kuks - Granátové jablko byl zaměřen na vzorovou obnovu areálu a nalezení jeho nové role v podobě vzniku edukačního centra, která odpovídá potřebám a přístupům 21. století. Projekt vytvořil podmínky pro edukační programy, využívající nové přístupy i moderní technologie. Vznikly rovněž studijní a badatelské prostory v podobě odborných knihoven a studijních depozitářů.

Proplacené finanční prostředky
Výše dotace EU: 358 448 618 Kč
Veřejné zdroje ČR: 63 255 650 Kč
Celková částka: 421 704 268 Kč