Pokud od příštího roku přestane stát tyto projekty spolufinancovat 7,5 procenty z celkové částky jako dosud, samosprávy budou muset podíl doplatit. Některé projekty to může dokonce i ohrozit.

Královéhradecký kraj chce v příštím roce mimo jiné modernizovat silnici ve Vrchlabí a pokračovat s opravami opěrných zdí na komunikaci do Špindlerova Mlýna. „Stát tímto rozhodnutím brzdí další zdravý rozvoj regionu. Krajský rozpočet je totiž již nyní napjatý kvůli poklesům příjmů a nemůže ustát náhlá vydání v řádech desítek milionů korun,“ řekl náměstek hejtmana Josef Táborský.

Podle Jiřího Hošny z tiskového odboru kraj bude hledat všechny možnosti, jak plánované projekty nakonec uskutečnit. „Znamenalo by to pro něj ovšem velkou finanční zátěž, která by se mohla promítnout i do rozpočtu jiných oblastí,“ upozornil Hošna.

Stovky tisíc nad původní plán by musely sehnat také zdejší obce. Například v Hostinném má brzo začít rekonstrukce bývalého františkánského kláštera za necelých 50 milionů korun. Schválená dotace zní na 92,5 procenta. „Nemyslím si, že to je pro tento projekt zásadní problém. Museli bychom tuto situaci přijmout a poradit si s ní. I 85 procent jsou pro nás peníze, o kterých se nám ani nezdálo,“ poznamenává hostinský starosta Karel Klíma.

Podobně hovoří také představitelé dalších obcí. „Ať už 92,5 nebo 85 procent, pořád to stojí za to,“ říká Petr Kadavý, místostarosta Rokytnice nad Jizerou, která podala žádosti na dva projekty včetně realizace konferenčního centra za 26 milionů. Pokud stát přestane projekty z ROPu kofinancovat, do problémů by se dostali hlavně žadatelé s menšími rozpočty. To se týká i Svazku měst a obcí Krkonoše. Organizace se šestimilionovým rozpočtem se uchází o marketingový záměr na propagaci regionu za 9 milionů. „Přivedlo by nás to do potíží. Museli bychom hledat volné prostředky v rezervách, které ale nejsou velké, a zamyslet se nad případným zvýšením příspěvků členských obcí do společného Fondu cestovního ruchu,“ tvrdí ředitel svazku Michal Vávra.