Zemědělcům došla trpělivost a vyrazili s traktory na silnice. Vyzývají k záchraně českého zemědělství. Vadí jim bobtnající unijní byrokracie.

„Je podstatné, aby v Česku zůstaly české potraviny,“ zdůraznil Libor Sedláček. Dnes je podle něj situace taková, že řada farmářů ruší živočišnou výrobu nebo o tom uvažuje. Nevyplácí se jim chovat krávy, vyrábět mléko, hovězí maso. „Jak jednou skončíte s živočišnou výrobou, tak se těžko obnovuje. Na poli se dá znovu zasít, ale jakmile zrušíte stáje a propustíte lidi, tak už to nikdo nedá dohromady,“ poznamenal.

Protestní jízda zemědělců v Trutnově ve čtvrtek 22. února 2024.
Musíme orat podle předpisu a evidovat každý kravinec, protestovali zemědělci

Farmáři se obávají o udržitelnost českého zemědělství. „Klesají dotační podpory a dováží se dotované dumpingové zboží. Je to o tom, jestli tady bude české zemědělství, nebo budeme všechno dovážet a budeme závislí na tom, co nám kdo sem pošle - otázka v jaké kvalitě, sortimentu a za jakou cenu. Dnes je cena dovozového zboží dobrá pro české zákazníky, protože je dotovaná. Pokud tady ale nebudou české potraviny, může to být jinak,“ uvedl ředitel společnosti Karsit Agro. „To by si měli lidé uvědomit a spousta z nich to chápe. Také proto nám začínají fandit,“ dodal.

Libor Sedláček si myslí, že lidé by neměli podléhat nakupování zboží za každou cenu jen proto, že je levné. „Měli by kupovat spíš kvalitní, domácí výrobky a být trochu patrioti. To českým lidem chybí, nejsme takoví patrioti. Nestojíme si za svými českými výrobky, ale kupujeme to, co je nejlevnější,“ řekl.

Šéf zemědělského podniku z Dubence připomněl, že farmáři rozhodně nejsou proruští štváči, ale normální zemědělci, kteří chtějí dělat na poli, ve stáji. Nechtějí jezdit s traktory po protestních akcích. Bránit se ale podle něj musí.

„Naštvanost v zemědělství je hodně velká. Nemusím chlapy přemlouvat, aby jeli na protest. Všichni vědí, jaká je situace. Zvolili jsme pokojnou, klidnou formu, ale příště to může být jinak, pokud se něco nezmění. Green Deal, omezování výroby, byrokracie, do toho dovozy levného zboží z Ukrajiny. Ty věci se nahromadily,“ pojmenoval Sedláček důvody nespokojenosti.

Čtvrteční protesty zemědělců v Trutnově
VIDEO: Protest zemědělců. Čtyři desítky traktorů vyrazily z Trutnova do Královce

„Pondělní akce v Praze, to bylo politické zneužití zemědělců. Stali se nástrojem politických bojů, to je špatně,“ namítl. Zemědělcům se příčí, když je někdo hází do jednoho pytle s proruskými aktivisty. „Není to zpolitizovaná akce,“ zdůraznil předseda trutnovské agrární komory Petr Martinec a dodal: „Není tady žádná ruská vlajka. Všichni jsme Češi, máme české vlajky. Hrozně nám vadí, když někdo tvrdí, že jsme proruští. To je naprostý nesmysl. Traktory vyjely v celé Evropě. Chceme dělat a produkovat to, co vždycky, co nás naučili naši tátové a dědové.“

Čtvrteční protestní jízda proběhla klidně. „Okresní agrární komoře se podařilo svolat na jedno místo všechny zemědělce z celého okresu. Myslím, že okres Trutnov je zářící výjimka, kdy malí i velcí zemědělci jsou pospolu. Držíme pohromadě,“ vyzdvihl jednotu zkušený farmář Jiří Diviš z Radvanic.

Zdroj: Deník/Jan Braun

Zemědělci na Trutnovsku vyjeli podpořit protesty proti administrativní zátěži, některým podmínkám Green Dealu a bezcelním dovozům potravin ze zemí mimo EU. „Dokázali jsme, že se umíme dát dohromady a že nám není lhostejný osud českého zemědělství. Teď je to na našich a evropských politicích, aby udělali nějaké rozhodnutí pro rozměr evropského a českého zemědělství,“ řekl Petr Martinec. Podle něj jsou požadavky a podmínky kladené na farmáře společnou zemědělskou politikou v kombinaci s Green Dealem svěrací kazajkou, která omezuje a přímo znemožňuje zemědělské hospodaření.

„Například v podzimním období není týden, aby nepřišla kontrola. Na jeden pozemek chodí čtyři kontroly a kontrolují totéž. To je podle mě byrokracie, a ne kontrola,“ podotkl Jiří Diviš, farmář z Radvanic.