Včely, vosy i sršně se dokáží usadit leckde. Často ale jejich výběr místa ohrožuje obyvatele dané lokality. Letošní léto není jiné. Pokud se ale například včely usadí u vás, v žádném případě se jich nesnažte zbavit sami.
„Přesazovali jsme na zahradě borovičky a najednou se všude začaly rojit včely. Přítel nejspíš kopl do jejich hnízda,“ vypráví Jana Hádková z Liberce. „Nestačili jsme ani utíkat, ale naštěstí nakonec všechno dopadlo dobře. Když jsme se po nějaké době na místo vrátili, včely byly pryč. Samy odletěly,“ pokračuje.
Její příběh dopadl dobře, ale po celém Libereckém kraji je podobných případů nespočet. Pak je lepší, aby se hnízda zbavili například hasiči nebo městští policisté. „V letošní sezóně jsme jen v Liberci řešili již desítky případů. Občané se na nás obrací v případě, kdy hrozí jejich poštípání,“ uvedla mluvčí libereckých strážníků Daniela Bušková.
Pokud ale hnízdo přímo neohrožuje obyvatele, je nutné volat soukromou firmu. „V opodstatněných případech přijedeme, ale jinak to zvládne firma, která má i speciální vybavení,“ vysvětlila mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.
Věž kostela, balkon, zeď u domu na rušné ulici nebo třeba rozvodná skříň. Tam všude se dokázaly usadit roje včel na Českolipsku a ohrožovat lidi. „Nejkomplikovanější bylo odstranění roje včel, který se usadil v elektrické rozvodné skříní na panelovém domě na českolipském sídlišti Sever. Kvůli nepřístupnosti jsme museli s pomocí perkusního nářadí celou skříň rozbourat,“ popsal Milan Rákosník, velitel Sboru dobrovolných hasičů v Dobranově.
Bez techniky se neobešli ani v případě, kdy si včely vyhlédly věž dobranovského kostela a usadily se ve výšce zhruba devíti metrů. „Lidé se nás obrátili o pomoc s odstraněním rojů v jedenácti případech. Některé z nich si vyřešili sami, k jiným jsme museli volat dobrovolné hasiče,“ sdělila Naďa Vápeníková z Městské policie v České Lípě. Nejenže strážníci jsou mnohdy prvními, na koho se lidé obrátí, ale rovněž u odstraňování asistují. Hlídají, aby přihlížející veřejnost nestála blíž, než je nutné, a také se nepletla hasičům pod nohy.
I na Jablonecku mají hasiči plné ruce práce. Nepříjemnou chvíli mají za sebou lidé, kteří před časem trávili dovolenou v areálu penzionu na Frýdštejně. Sršni si tu totiž vybrali k uhnízdění kmen stromu poblíž zdejší zahradní restaurace a dětského hřiště. „Mezi návštěvníky bylo hned několik rodin s malými dětmi a dokonce i alergická žena. Zasáhnout musela turnovská jednotka profesionálních hasičů, která k odstranění hnízda ve výšce osmi metrů nad zemí použila výsuvnou plošinu,“ popsala mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.
Jablonecké hasiče ve středu po ránu zaměstnalo i velké vosí hnízdo ve Mšeně, kde hmyz ohrožoval procházející nedaleko místní prodejny novin.
A rada na závěr: pokud objevíte včely, vosy nebo sršně, nikdy se s nimi nepouštějte do boje s biolitem nebo lakem na vlasy, ale vždy se obraťte na hasiče nebo specializované firmy. Minimálně si ušetříte bolestivé bodnutí.
Na pozoru před bodnutím včel nebo vos by se měli mít především lidé, kteří jsou na jejich bodnutí alergičtí. Nejlepší prevencí před bodnutím je dodržování základních pravidel.
Mezi ně patří: vyhýbat se lokalitám, kde jsou sídla včel nebo vos, ve volné přírodě je dobré nejíst sladká jídla, nechodit na boso, v přítomnosti včel nedělat prudké a rychlé pohyby, nenosit v přírodě oblečení pestrých barev, a především pokud jste alergičtí, nosit při sobě pokaždé své léky.
V případě, že dojde k tak zvanému anafylaktickému šoku, jehož projevy jsou slabost, silný otok, zmatenost, zvracení a který také někdy může u postiženého vyvolat až ztrátu vědomí, je nutné neprodleně vyhledat pomoc lékaře, protože v tomto případě je váš život ve velkém ohrožení.
Problémy po bodnutí ale mohou mít i lidé, kteří nejsou alergičtí. Stačí, aby si nepříjemně svědící pupenec rozškrábali a zanesli si do něj infekci. „Nejčastější sekundární infekcí kůže je impetigo contagiosa. Tím nejčastěji trpí děti,“ upozornila Andrea Kubátová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Léčení infekcí ale již patří opět do rukou lékaře.