"Krajský úřad Královéhradeckého kraje zamítl odvolání proti územnímu rozhodnutí na stavbu D11 1108 Jaroměř - Trutnov a územní rozhodnutí tak nabude právní moci. ŘSD má na 19,6 km dlouhou stavbu zpracovanou dokumentaci pro stavební povolení a připraveny potřebné podklady pro bezodkladné zahájení majetkoprávní činnosti," oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl v pondělí odpoledne na Twitteru.

Úsek D11 z Jaroměře do Trutnova je posledním ze dvou chybějících částí dálnice D11 a posledním, který dosud neměl územní rozhodnutí. Téměř 20 kilometrů dlouhý úsek má vyjít na necelých dvanáct miliard korun, ŘSD počítá se zahájením stavby v roce 2025. Pravomocné územní rozhodnutí ŘSD získalo po více než pěti letech od podání žádosti.

Zahájení stavby obchvatu Jaroměře - zleva starosta Josef Horáček, ředitel ŘSD KHK Marek Novotný, hejtman Martin Červíček, ředitel ŘSD Radek Mátl, ministr dopravy Martin Kupka, ředitel SFDI Zbyněk Hořelica a ředitel Metrostav Infrastructure Zdeněk Ludvík.
Zase nic. Majitel pozemků v Hajnici dal košem i řediteli ŘSD a dál blokuje D11

Už nyní je jisté, že se nejprve začne stavět úsek z Královce do Trutnova, který územní rozhodnutí získal dříve a na němž jsou vykoupené téměř všechny pozemky. ŘSD by chtělo zahájit stavbu ještě letos. Na konci roku 2022 zahájilo výběrové řízení na dodavatele stavby za 13 miliard korun. V průběhu letošního roku chce ŘSD získat všechna stavební povolení.

Generální ředitel ŘSD Radek Mátl (zcela vlevo) jednal v úterý na radnici v Trutnově se starosty.
Stavba D11 začne letos, potrvá 42 měsíců, sdělil šéf ŘSD na jednání v Trutnově

ŘSD může po zamítnutém odvolání pokračovat v přípravě stavby dálnice D11 mezi Jaroměří a Trutnovem a začít s výkupem pozemků. Situaci po více než roce odblokoval krajský úřad Královéhradeckého kraje, když zamítl odvolání Petra Holubce proti územnímu rozhodnutí. To je tak pravomocné.

Holubec podal nejprve v roce 2021 v územním řízení osm námitek. Zabýval se jimi stavební úřad ve Dvoře Králové nad Labem i projektanti dálnice z firmy SUDOP Praha. S Holubcem se sešli na jednání na městském úřadě ve Dvoře Králové ve snaze dosáhnout smírného řešení rozporů.

Úsek Jaroměř - Trutnov naváže na dálniční trasu Hradec Králové - Jaroměř, která byla otevřená 17. prosince 2021.
Majitel pozemků v Hajnici komplikuje přípravu D11. Dohoda je možná, tvrdí

Na vydání územního rozhodnutí stavebním úřadem ve Dvoře Králové nad Labem v listopadu 2021 zareagoval Petr Holubec podáním odvolání. Vadilo mu mimo jiné navržené řešení protihlukových stěn a cest pro techniku zemědělců, napadl i procesní pochybení při územním řízení.

Mapka trasy D11 Jaroměř - Trutnov.Mapka trasy D11 Jaroměř - Trutnov.Zdroj: ŘSD

Holubcovi vadilo také umístění stavby dálnice v katastrální území Brusnice, která je součástí obce Hajnice, nedostatečná opatření proti rozstřikům imisí, chybějící přístup na zemědělské pozemky, nedostatečný přístup na pozemky při stavbě dálničního mostu nebo nedostatečná ochrana prameniště Hajnického potoka. "Soukromé vlastnictví je nedotknutelné a znehodnocování pozemků mimo vlastní zábor dálnice nepřijatelné," uvedl například v jedné z námitek.