Léčivo se aplikuje injekcí jednou až dvakrát měsíčně. Jen injekce ale nestačí. Pacientům se doporučuje dodržování cholesterolové diety a dostatečný pohyb s pravidelnými procházkami, nordic walking, plavání či jiné pohybové aktivity.

Jiří má za sebou v 54 letech už dva infarkty. Klasická léčba na snížení cholesterolu mu způsobovala velké bolesti a trhání svalů. Nebyl schopný plnohodnotně fungovat, chodit do práce ho nesmírně vyčerpávalo, přidávaly se další zdravotní problémy. Pomohla mu biologická léčba. „Nemá vedlejší účinky, cítím se dobře a cholesterol mám v požadovaných hodnotách,“ konstatoval spokojeně.

Předsedkyně Sdružení praktických lékařů Trutnovska Tamara Hynková.
Doba socialistických obvoďáků je pryč, chceme sebevědomé praktiky, říká Hynková

Sedmdesátileté Daně pomohla biologická léčba při problémech s vysokým cholesterolem. „Během sedmi let, kdy jsem se kvůli nefunkční štítné žláze léčila na zvýšený cholesterol, jsem se neustále trápila intenzivními bolestmi svalů na nohách, které byly způsobeny léky. Ačkoliv jsem vyzkoušela několikery léky, všechny se stejným výsledkem. Nyní jsem konečně bez bolesti a cholesterol mi klesl o více než 40 procent,“ popsala svoji zkušenost.

Rizikový cholesterol vede k srdečně-cévním příhodám

Nejnovější léčbu inhibitory PCSK9 poskytují v Královéhradeckém kraji kromě trutnovské nemocnice už jen další dvě zdravotnická zařízení. „Inhibitory PCSK9 jsou lidské monoklonální protilátky, které jsou vyvinuty tak, že se dokáží navázat na cílové látky v těle, takzvané PCSK9, které ovlivňují schopnost jater přijmout cholesterol, a tak snižují hladinu „špatného“, takzvaného LDL cholesterolu v krvi. Tento rizikový cholesterol se usazuje na stěnách cév a způsobuje aterosklerózu, která následně může vést k srdečně-cévním příhodám,“ vysvětlila primářka oddělení klinické biochemie Oblastní nemocnice Trutnov Lucie Šolcová.

Praktický lékař Petr Volf ve své ordinaci v areálu trutnovské nemocnice.
Necelé dva tisíce a dost. V Trutnově má plno i nová ordinace praktického lékaře

Primářka Lucie Šolcová vede metabolickou poradnu v trutnovské nemocnici.Primářka Lucie ŠolcováZdroj: Miloš ŠálekLéčba je určena pacientům s vysokým srdečně-cévním rizikem, kteří jsou například po opakovaném srdečním infarktu nebo mozkové příhodě v časném věku. „Máme pacienty, kteří například do 40 let věku prodělali i tři srdeční infarkty,“ upozornila primářka. Podle ní mají tito pacienti vysoký cholesterol i přesto, že užívají doporučené léky.

Druhou skupinou pro biologickou léčbu jsou lidé s heterozygotní familiární hypercholesterolémií, což je onemocnění na genetickém podkladě, při kterém se vysoce intenzivní léčbou nedaří snížit LDL cholesterol pod požadovanou kritickou mez tak, aby se zamezilo riziku srdečně-cévních komplikací.

Biologickou léčbu je možné uplatnit rovněž u pacientů, kteří klasickou léčbu nesnáší dobře. Mají bolesti svalů, které se objevují po nasazení různých lékových skupin. Pacienti, pro které je léčba vhodná, pak přicházejí do metabolické ambulance v trutnovské nemocnici, kde se jim aplikuje léčivo formou podkožní injekce jednou až dvakrát měsíčně.

Léčbu hradí jen tři pojišťovny

Léčba monoklonálními protilátkami je nákladná a zdravotní pojišťovny proto trvají na splnění přísných kritérií. Ne všechny pojišťovny navíc uzavírají smlouvu se všemi certifikovanými centry. V trutnovské nemocnici proto mohou novou léčbu využít pouze klienti Oborové zdravotní pojišťovny, Zaměstnanecké pojišťovny ŠKODA a Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Ostatní si musí léčbu hradit jako samoplátci. V tom případě musí počítat měsíčně s částkou zhruba 8 tisíc korun.

Město Trutnov přestaví na vlastní náklady někdejší prodejnu ovoce a zeleniny v Palackého ulici na ordinaci praktického lékaře.
Z prodejny ovoce a zeleniny bude v Trutnově ordinace. Ještě sehnat doktora

„Moje zkušenosti s léčbou inhibitory PCSK9 jsou velmi dobré. Zpravidla dochází u pacientů k poklesu LDL cholesterolu alespoň o 40 procent, u někoho i více, a tak ke snížení srdečně-cévního rizika. Kontrola účinnosti léčby je zároveň kritériem pojišťoven, proto pacienti chodí po třech měsících na odběr krve. Pokud by nedošlo k dostatečnému snížení LDL cholesterolu, léčba by nadále nebyla pojišťovnou podporovaná. V tom případě si ovšem pacient může lék hradit nadále jako samoplátce,“ upřesnila primářka Lucie Šolcová.

Samotné podání injekce nestačí. Primářka pacientům doporučuje také dodržování nízko cholesterolové diety a dostatečný pohyb - pravidelné procházky, nordic walking, plavání či jiné pohybové aktivity. U lidí, kteří nejsou pohybově omezeni, pomáhají také posilovací aktivity.

Trutnovská primářka byla u klinické studie

Lucie Šolcová si průlomovou biologickou léčbu vyzkoušela již před několika lety, kdy byla novinka teprve ve fázi klinické studie. „Tato studie probíhala čtyři roky, a byla dvojitě zaslepená. Některým pacientům se podávalo placebo, jiným léčivý přípravek. Měla jsem možnost sledovat, jak se jejich stav vyvíjí, a ověřit si, že nedochází k žádným komplikacím. Trvalo pak ještě řadu let, než se do Evropy tyto léky dostaly, ale díky této zkušenosti jsem již věděla, že budu usilovat o získání statusu centra pro léčbu inhibitory PCSK9,“ uvedla primářka.

Vizualizace parkovacího domu, který postaví Královéhradecký kraj v trutnovské nemocnici.
Parkovací dům, emergency, pavilon pro akutní péči. Miliarda promění nemocnici

Metabolická ambulance v Oblastní nemocnici Trutnov se zabývá především vyšetřením a léčbou familiární hypercholesterolémie. Do ambulance však dochází i pacienti s jakoukoliv metabolickou poruchou včetně kombinované hyperlipidémie, nebo i obezitou. Pacienty metabolické ambulance jsou zejména ti, kteří netolerují léky, nebo běžná léčba u praktického lékaře již nestačí.