Ovce, kachna, kohout, kolo. Nedává vám spojení zvířat a dopravního prostředku smysl? Přitom v novém leteckém sportu zvaném soutěž ultralehkých balonů je toto spojení takřka symbolické. Před 240 roky se do horkovzdušného balonu před prvním člověkem posadila právě tři domácí zvířata. Nyní si díky českým hlavičkám můžete do vzdušných výšin zaletět i při cyklovýletech.

Zatímco klasický horkovzdušný balon váží bez koše zhruba 160 kilogramů, ten s přízviskem ultralehký má zhruba 30 kilogramů.

Letět s Felixem Baumgartnerem byl nezapomenutelný zážitek
Vrtulník hlavou dolů. Nad Pardubicemi se proháněl letecký rekordman

„Už jsem viděl člověka, který si jej vezl za svým kolem v malém vozíku na místo startu. Také se vejde i do malého auta,“ řekl při představení nového vzduchoplaveckého sportu, který bude mít světovou premiéru ve středu 6. září při mezinárodních závodech Korunka Lety v Letech, propagátor vzduchoplavectví Jan Smrčka.

Právě on byl na začátku vzniku nové disciplíny. „S projektem ultralehkých balonů nás oslovil v roce 2018. Během krátké doby se pak podařilo zavést tuto novou leteckou kategorii, a ta se začala postupně rozvíjet,“ přiblížil prezident Letecké amatérské asociace České republiky Aleš Trtil.

Snadno a rychle

Podle Smrčky se lidé s balonem naučí létat velmi rychle a balon, který je velmi skladný, si snadno uloží do auta nebo do garáže. A nemusí mít ani letecký koš.

„U těchto balonů jsou koše pro jednoho až dva lidi, ale také stačí i jen závěs podobný tomu pro paragliding. Zkrátka je to sport, který je o dost levnější a méně náročnější než klasický horkovzdušný balon. Pořizovací cena je proti klasickému balonu, který stojí cirka 800 tisíc korun, poloviční,“ doplnil Smrčka.

Chvilka před startem.
Hlavou dolů a přetížení pět G. Letecká akrobacie je pořádná dávka adrenalinu

Ultralehké balony mají objem do 1 200 metrů krychlových, k dispozici mají mezi 20 až 40 kilogramu plynu, takže uletí zhruba 8 až 15 kilometrů.

Pokud chcete zažít světovou premiéru tohoto sportu, zajeďte si v tomto týdnu do středočeských Letů, kde se uskuteční první mezinárodní soutěž ultralehkých balonů. V kategorii nejmenších balonů se utkají piloti z ČR, Anglie, Polska, Rakouska, Německa a Belgie.

Soutěž se od 6. do 9. září uskuteční vždy v ranních a večerních hodinách.