Fjordský hřebčín Stará Paka připravil na sobotu chovatelský svátek – poprvé se tu uskutečnil den fjordského koně, spojený se svodem, tedy zápisem hříbat, mladých koní, chovných klisen a hřebců do plemenné knihy.

Pořadatel svodu – Svaz chovatelů fjordských koní v České republice – pozval na posuzování zvířat holandské inspektory, neboť pro toto plemeno je plemenná kniha v Holandsku, v České republice zatím chybí.

Jak nám upřesnila majitelka staropackého hřebčína Žaneta Pfefrová, v Česku je zhruba 150 registrovaných fjordských koní, což není mnoho. Zápis do plemenné knihy je podle jejího vyjádření pro chovatele velice důležitý. Klisna, která projde hodnocením, má doložený původ a tím je uznána pro budoucí chov. Významný je i pro hřebce, je prvním předpokladem k jeho připouštění. K sobotnímu svodu bylo přihlášeno celkem 34 koní. Staropacký hřebčín vlastní stádo fjordského koně, ve kterém je devět chovných klisen, zapůjčený plemenný hřebec a hříbata.

Fjordský kůň je norské národní plemeno. Celková charakteristika fjordského koně je - silný, vytrvalý, odvážný, s dobrou konstitucí, koně se silným vzezřením a šarmem. Koně jsou ochotni spolupracovat, jsou spolehliví, poslušní, klidní ve většině situací, s vrozeným vyváženým pohybem. Fjord by měl být všestranný, vhodný pro jezdectví, vozatajství a práci v tahu. Stavba fjordského koně má zaručovat vyrovnaný pohyb v náročném terénu i na rovině. S těmito kvalitami zůstává fjord snadno ovladatelný, vhodný jako rodinný kůň, kůň školní, soutěžní nebo pro volný čas.

Dopoledne bylo věnováno hodnocení, odpoledne přineslo nádhernou podívanou pro diváky. Čekal je nevšední program. „Chtěli jsme ukázat charakter těchto koní a jejich povahu. Jsou to zvířata vhodná pro rekreační využití. Raritou je, že všechny koně předvádí děti,“ upozorňuje Ž. Pfefrová.

Staropacký hřebčín má svůj jezdecký klub, do kterého dochází třicet dětí z okolí. Učí se tu nejenom ovládat koně, ale také o ně pečovat.

Proč si vybrala k chovu právě fjordské plemeno, na to Žaneta Pfefrová říká, že rozhodnutí bylo poměrně jednoduché. „Tady jsme v kopcovité, téměř horské krajině. Plemeno je původem z Norska, jedná se o menšího koně, kterému se říká pony. Je nenáročný, vytrvalý, vhodný pro rekreační ježdění, hlavně svojí povahou je skvělý pro výcvik dětí – začátečníků,“ a dodává, že akce by se měla opakovat každoročně.

U koní je krásně

Dvanáctiletá Tereza Komárková dochází do staropackého hřebčína dva roky. Za vysvědčení dostala zaplacený jezdecký výcvik, a tak se jí tu zalíbilo, že zůstala. „Je tu krásně, mám už svoji kobylku Kofí, o kterou se starám.“

Jedna z návštěvnic, která zde mimo jiné předvedla svého cvičeného královského pudla Matěje, byla programem nadšená. „Okouzlil mě tanec koní, když předváděli na Smetanovu Vltavu čtverylku. A pak fakt, že všechny koně vedly děti ve věku od sedmi do šestnácti let. Nádherný pohled byl i na plemenného hřebce a skokové ukázky teplokrevníků.“

Iva Kovářová