Mezinárodní databáze ZIMS, sdružující nejlepší zahrady světa, eviduje 17 zvířat ve všech světových zoo. Šest z nich žije ve Dvoře Králové.

Protože k odchovu vedla dlouhá a složitá cesta, přestěhovali před porodem ošetřovatelé samici Tiku do zázemí. Tam má absolutní klid a lepší šanci na odchov. Mláďata s matkou jsou nyní v zázemí, do expozice se přesunou v nejbližších týdnech.

Mláďata se narodila 13. dubna, teprve nyní ale ostražitá matka nechala ošetřovatele trojici mláďat vyfotografovat. "Mláďata dobře prospívají, a tak jsme odchov nijak nenarušovali. Zatím neznáme ani jejich pohlaví. To prozradí plánovaná preventivní prohlídka," doplňuje Gabriela Linhart. Otcem mláďat je samec Tabari.

Vývoj cibetek je relativně rychlý. Okamžitě po porodu vidí, záhy se batolí a začínají se pohybovat samostatně. Přesto o jejich chování kvůli zachovávání co největší míry klidu zatím ošetřovatelé vědí poměrně málo.

Ačkoliv jde o šelmy, přispívají cibetky k šíření lesů. "Mají velmi rády plody a různá měkká a sladká semena. Ta projdou zažívacím traktem jen mírně natrávená a připravená rychle vyklíčit. Tak, jak se cibetky toulají v okolí, roznáší v trusu také řadu druhů rostlin," vysvětlila Gabriela Linhart.

Kvůli požírání semen a plodů se cibetky staly velmi známé milovníkům kávy. Producenti tohoto oblíbeného nápoje zavírali nejrůznější druhy cibetek do klecí a krmili je právě kávou. "Rozemletá semena kávy natrávené cibetkami patří k nejdražším typům kávy na světě. Ačkoliv takové praktiky jsou typické spíše pro jihovýchodní Asii, jsou známé i případy takového trýznivého způsobu využívání cibetek afrických," upozornila dvorská zooložka.

Ještě větším problémem byl a je pro cibetky africké cibet, tedy výměšek jejich pachových žláz. Ten se využívá při výrobě luxusních parfémů. Drastický chov cibetek pro tento výměšek se soustřeďuje do Afriky a cibetka africká patří k jednomu z druhů, které jím velmi trpí. Cena cibetu se pohybuje v tisících dolarů za kilogram. Cibetky velké se také stávají stále žádanějšími na trzích s masem a kožešinami z pralesa. Podle odhadů je ročně zabito kolem deseti tisíc těchto šelem.

V expozici Pavilonu šelem Joy Adamsonové v Safari Parku Dvůr Králové nyní návštěvníci mohou obdivovat samce Tabariho a druhou dospělou samici Tamu. Jde o zvířata žijící skrytým, nočním či soumračným způsobem života. Právě díky tomu je k jejich pozorování safari park ideálním místem. Návštěvníci si nerušeně mohou areálu užívat až do pozdních večerních hodin.