„A je to doma!" Tak mohl v neděli s radostí zakřičet vlčický musher Radek Havrda při svém absolutním vítězství v uznávaném mezinárodnímu závodu psích spřežení Kalevala 2014.

I poslední, pátá etapa, se v ruské Karélii bronzovému závodníkovi z letošní náročné La Gande Odyssée Radku Havrdovi vydařila a stal se tak absolutním vítězem ruského klání psích spřežení.

Nebyl sám, kdo se radoval. Také člen jeho týmu, Petr Elster, si vybojoval na těchto závodech zlato, a to v kategorii skijöringu. Právě na jeho popud Radek Havrda do Ruska se spřežením vyjel a půjčil mu do skijöringu dva psy. „Tady v Krkonoších není sníh, psi nemohou trénovat, tak to i pro ně bude zpestření konce zimy," svěřoval Deníku pocity musher Havrda před odjezdem. Nakonec se mu povedlo hladce zdolat favorita Kalevaly, Španěla Salvu Lugue. „Bydlí v horách a měl letos pro trénink zřejmě jedny z nejlepších podmínek," komentoval ještě doma soupeře Radek Havrda. Nakonec ho porazil s více než hodinovým náskokem.

Do dějiště klání, které je v blízkosti rusko-finských hranic, musela posádka z Vlčic ujet 2400 km, překonat jedno moře, dvě časová pásma a posunout si hodinky o tři hodiny po směru ručiček. Totéž, ale v obráceném gardu, ji nyní čeká i na cestě domů. Veze si spoustu zážitků. Ráz krajiny jí charakterem připomínal Aljašku. Musela absolvovat 440 kilometrů Kalevaly a v etapách bojovat i s výkyvy počasí.