Likvidace postižených chovů není jediným krokem. Bernartice se společně s Královcem, Lamperticemi, Zlatou Olešnicí, Bečkovem a Křenovem u Žacléře nacházejí v ochranném pásmu a do úterý musí dodat krajské veterině kompletní sčítací listy všech chovů.

Kvůli výskytu ptačí chřipky, vysoce patogenní aviární influenzy, platí v Bernarticích a dalších pěti blízkých obcích velmi přísná opatření. Nařídila je Krajská veterinární správa v Hradci Králové. Objevila se na dvou místech ve středu obce. „Jedná se o lidi, kteří měli slepice na přilepšenou kvůli vajíčkům. Před třemi dny jim uhynuly, chovatelé to oznámili na úřad. Veterina následně zjistila, že se jednalo o nákazu ptačí chřipkou. Po tomto nálezu dorazila znovu Krajská veterinární správa a odvezla celý chov z obou míst do kafilérky," popsal sled událostí starosta Bernartic Zdeněk Hefka. Chovatelé litovali, že přišli o chov, který si vypiplali, nicméně se situací se smířili. „Na jednom místě to byly čtyři slepice a jeden kohout, na druhém místě slepice a kačeny, zhruba kolem dvaceti," uvedl k počtu vyhubené drůbeže. Jak se ptačí chřipka do Bernartic dostala, lze jen spekulovat. „Chovatelé bydlí u potůčků, takže možná od divokých kachen," namítl starosta. „Lidem v obci situaci vysvětlujeme, berou to. Hned na nás nejde komando se sekyrkama. Vystrašené jsou babičky v domě s chráněnými byty. Musel jsem je uklidnit, protože se bojí, že přijdou o své andulky, co mají řadu let v klecích," řekl Zdeněk Hefka. Plošné hubení nehrozí, došlo k němu jen přímo u chovatelů.

Také ČTĚTE: Na Labi platil v noci stav ohrožení, nyní pohotovost

Další místa na Trutnovsku, a to jak v okolí Žacléře, tak přímo Trutnova, byla zařazena do pásma dozoru. Znamená to především zákaz přemisťování drůbeže a dodržování přiměřených opatření biologické bezpečnosti. Všechny obce musí také provést soupis všech komerčních chovatelů drůbeže. V případě nesplnění veterinárních opatření může správní orgán udělit pokutu do výše 50.000 Kč v případě fyzické osoby a 2.000.000 Kč v případě právnické či podnikající fyzické osoby.

Místa v ochranném pásmu: Bernartice, Bečkov, Královec, Křenov u Žacléře, Lampertice, Zlatá Olešnice.

Místa v pásmu dozoru: Babí, Bezděkov u Trutnova, Bobr, Černá Voda u Žacléře, Debrné, Dolní Adršpach, Dolní Albeřice, Dolní Lysečiny, Dolní Staré Město, Hodkovice u Trutnova, Horní Adršpach, Horní Albeřice, Horní Maršov, Horní Staré Město, Hrádeček, Chvaleč, Kalná Voda, Lhota u Trutnova, Libeč, Libná, Markoušovice, Mladé Buky, Petříkovice u Trutnova, Poříčí u Trutnova, Prkenný Důl, Rýchory, Sklenářovice, Slavětín u Radvanic, Suchý Důl v Krkonoších, Trutnov, Vernířovice, Voletiny, Žacléř.

Ptačí chřipka v Bernarticích