Zábavní pyrotechnika ruší domácí i divoká zvířata a obtěžuje i mnohé lidi, zvlášť když si chtějí odpočinout od hluku města v tichu přírody.Zábavní pyrotechnika do národního parku nepatří. Zdroj: Správa KRNAP„Zábavní pyrotechnika ruší domácí i divoká zvířata a obtěžuje i mnohé lidi, zvlášť když si chtějí odpočinout od hluku města v tichu přírody. Pyrotechnika také, sice krátkodobě, přesto ale významně, zvyšuje koncentraci těžkých kovů v ovzduší," vysvětluje mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Na druhé straně je fakt, že se různé petardy a ohňostroje staly jakousi součástí oslav přelomu roku. „V létě 2017 vstoupila v platnost novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která provádění ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky na území národních parků zakazuje," připomíná Drahný.

Betlémské světlo přivezli v sobotu do Trutnova na vlakové nádraží skauti z místního střediska Hraničář.
FOTO: Skauti přivezli Betlémské světlo, rozdávat se bude v kostele a na náměstí

Zákaz provádět ohňostroje nebo používat zábavní pyrotechniku platí pouze na území národního parku, nikoliv na území jeho ochranného pásma.

Koncem roku se také častěji vypouštějí takzvané „létající lampiony štěstí“. I tuto aktivitu nově zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje na celém území národního parku, s výjimkou zastavěných území a zastavitelných ploch. Podle mluvčího Správy KRNAP je důvodem zejména šíření odpadu a riziko vzniku požárů.

Trutnov vybuduje v roce 2024 nový kruhový objezd u hotelu Patria.
Trutnov chystá v novém roce další kruhový objezd a proměnu náměstí v Poříčí

Správa Krkonošského národního parku apeluje na návštěvníky i místní obyvatele, aby zábavní pyrotechniku vůbec nepoužívali. „Pokud chcete slavit advent, Mikuláše či Vánoce v Krkonoších, nevozte s sebou žádné petardy. Nebudete nikoho rušit, neporušíte zákon a ještě ušetříte," radí Radek Drahný.