Slavit se u nás začal až po revoluci, ale ze západu nepřišel. Kořeny má v Římě a dokonce i u nás v dobách Karla IV.

Ve 14. století napsal spisovatel Geoffrey Chaucer zamilovanou báseň Ptačí sněm, jež pojednává o námluvách v ptačím světě, k zásnubám královy dcery Anny České. Zde poprvé je 14. únor poprvé spojován s Valentinovým svátkem.

„Vím, že hodně Čechů na Valentýna nadává a přijde jim jako zbytečný svátek. Mně jako starší generaci připadá naopak milé připomínat si v únoru něco jiného než Vítězný únor," řekla padesátiletá Jana Svátková.

Květiny a večeře

Žně zažívají v Den svatého Valentýna obchody s květinami a restaurace.

„Tržby jsou hodně podle počasí. Když je větší zima, lidé více nakupují v obchoďácích a menší květinářství mají menší tržby. Nejvíce na dračku jdou růže, gerbery a tulipány. Červené růže jsou ty nejdražší, ale muži hodně kupují i ostatní barvy," vysvětlila Jana Faltová z menšího květinářství.

Některé restaurace na Valentýna připravily i speciální romantická menu. „Vždy se snažíme připravit nějakou specialitu, abychom zákazníky překvapili. Tentokrát to jsou ústřice. Tento svátek se těší velké popularitě, i když tomu moc nerozumím, je to tak," podivil se Leoš Svoboda z Restaurace a penzionu Bílý Mlýn.

„Jakožto nesympatizant s americkou pop-kulturou a vším s ní spojenou, Valentýn, Halloween a ostatní svátky, které Amerika naprosto dekadentně zmršila v patos, přehlížím. Lidé by si měli uvědomit, že slovo láska není spjatá s nějakým dnem v kalendáři, kde s příchodem dne následujícího se láska znovu přehlíží," vadí pětadvacetiletému Adamovi Fadrnému.

I jemu vadí komerční přehánění tohoto svátku. „Bohužel v dnešní uspěchané době plné stresu je navíc nešikovné to, že lidé na svátek sv. Valentýna místo aby byli s někým blízkým, běhají po obchodech a narychlo kupují kytky a sladkosti pro své drahé polovičky, jako by bez toho lásku neuměli vyjádřit. Proto si myslím, že by se lidé měli zamyslet nad svým jednáním, a místo kytek a bonboniér na Valentýna, potěšit své milované například básní či procházkou v parku i v létě," dodal Fadrný.

Valentýn byl mnich žijící v Římě

Svátek svatého Valentýna (zkráceně také Valentýn), se slaví v anglosaských zemích každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi intimními partnery. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice s tematikou stylizovaného srdce jako symbolu lásky. V poslední době se tento svátek šíří i v kontinentální Evropě, do určité míry z komerčních důvodů. Nejstarší legendy praví, že svátek zamilovaných není převzatý svátek z Ameriky, ale skutečnou událostí, která se zrodila jako památka na upáleného mnicha Valentýna. Ten v Římě ve druhé polovině 3. století tajně oddával proti zákazu císaře Claudia II. zamilované páry. Zákaz sňatků byl vyhlášen z nezájmu mužů opouštět rodiny a účastnit se bitev za svého císaře. Mnich byl vězněn a 14. února roku 296 upálen.