Pořádné svaly, rychlost a nejlepší technika. To byly hlavní faktory sobotních dřevorubeckých závodů, v nichž se poměřili amatéři s profesionály.

Na hřiště do Velkých Svatoňovic, kam se akce premiérově přestěhovala z přilehlých Markoušovic, se sjela devítka startujících, které podporovala zhruba stovka diváků.

„Rozhoduje zručnost, dovednost a technika. Všechny disciplíny se hodnotí časem, proto vždycky vyhraje ten nejrychlejší," objasňuje organizátor dřevorubeckých závodů Stříbrná sekera Miroslav Mach, díky němuž v sobotu napsala soutěž už čtvrté pokračování. „Sám jsem dělal v lese, jezdím i na závody do okolí. Proto mě napadlo uspořádat je také v našem regionu, kde ještě nic takového, kromě zimního Adršpachu, nebylo. Původně byly závody vyložené amatérské, dneska už tady jsou ale i profi lesáci," vysvětluje Miroslav Mach.

Na závodníky čekala šestice disciplín – výměna řetězu, nakládka na čas, odvětvování nebo triatlon, složený z řezání ruční pilou, sekání kalačem a tahání klády v kleštích. Divácky atraktivní se ale pochopitelně stalo i přesekávání polena sekerou. „To je určitě nejnáročnější disciplína. Je důležité, jakou má člověk sekeru a jak ji dokáže zaseknout. Profesionální tréninkové sekery mají úzký klín a velké ostří, dokáží udělat široký záběr. I tady se ukázaly jako nejrychlejší," objasnil pořadatel Miroslav Mach. O šikovnosti a jemné technice bylo naopak štípání na přesnost, kdy připravený špalek museli dřevorubci naštípat tak, aby polínka z něj protlačili pěticentimetrovým otvorem.

Zajímavostí je, že každou z disciplín ovládl jiný závodník. Nejlepším dřevorubcem s nejvyrovnanějšími výsledky se nakonec stal Radek Jirásek, který zvítězil už předloni.

O pouhé tři body zpět na druhém místě skončil Petr Chmelík a pomyslný bronz si odnesl Pavel Cohla, který ztratil další dva body.

Výsledky

CELKOVÝ VÍTĚZ: Radek Jirásek

DISCIPLÍNY:

Výměna řetězu: Radek Jirásek
Přesekávání napříč: Petr Ryšavý
Štípání: Pavel Cohla
Triatlon: Ondřej Gregor
Štípání na přesnost: Aleš Těžký
Odvětvování: Petr Chmelík