„Uvnitř je velmi malý prostor. Účinkující, když odejdou z jeviště, tak nemají k dispozici pořádné šatny, chybí místo na důstojné toalety. Když přijde do divadla nějaká třída, tak paní učitelky si ani nemají děti kde srovnat, zkrátka není tam žádný prostor. To chceme změnit," řekl starosta Turnova Tomáš Hocke s tím, že přestavba divadla je jednou z priorit města. Divadlu chybí bezbariérový vstup, nevhodný je i divadelní bar.

Jak se s tím vypořádat, by měla naznačit studie, kterou zhotoví architektonický ateliér Ladislava Lábuse
a Josefa Pleskota z Prahy. Turnovští radní teď odsouhlasili, že práce na studii mohou začít. Hotová by měla být v lednu nebo únoru roku 2017.

Součástí přeměny současné podoby divadelní budovy by měl být i nový vchod, ten současný je totiž ve dvoře a kdo to v Turnově nezná, občas marně hledá, kudy se do divadla vlastně vchází. „Divadlo bylo historicky postaveno jako součást dvora záložny, tedy dnešního hotelu Slavie, který ovšem není v majetku města. Odtud byl také původně situován vstup do divadla, zatímco dnes se do něj chodí z ulice Trávnice," popsal Hocke.

Před architekty tak leží nesnadný úkol, který má vyřešit reprezentativní vstup do celého stánku umění a poradit si se stísněnými prostory uvnitř tak, aby komfort pro diváky i účinkující byl co největší a aby případná dostavba plně respektovala památkovou zónu města.

Podle místostarostky Petry Houškové bude stát přestavba divadla 30–40 milionů korun. Peníze by měly jít celého z rozpočtu města, žádné dotační tituly na rekonstrukce divadel totiž nejsou.

Radnice přitom nevylučuje, že kvůli přestavbě bude možná nutná demolice domu čp. 151, ve kterém je dnes ovocný bar. Podle Hockeho jde o krajní variantu. Architektonická studie právě ukáže, zda demolice bude potřeba nebo ne.

(jap)