Přístavba pavilonu odborných učeben ZŠ Bílá Třemešná je vůbec největším projektem, který byl v České republice podpořený Ministerstvem pro místní rozvoj. Vznikne tu 12 odborných učeben a kabinetů.

„V novém areálu budou jazykové, počítačové, přírodovědecké učebny, ale i pracovní dílny,“ řekl starosta Bílé Třemešné Štěpán Čeněk.

VENKOVSKÁ ŠKOLA

Školu a školku, kterou v současné době navštěvuje více než 250 dětí z Bílé Třemešné a okolí, zkrášlí také nová zahrada a venkovní výukový altán. Hlavním důvodem pro razantní přístavbu byla podle ředitele školy především nedostačující kapacita odborných učeben a zázemí pro učitele.

„Potýkali jsme se s absolutním nedostatkem místa. Pracovali jsme s obcí na několika variantách, nakonec se přístavba ukázala jako nejvýhodnější. Pokryje všechny potřeby moderní školy 21. století,“ vysvětluje Emil Kudrnovský, ředitel školy. „Často se potýkáme s odlivem dětí do okolí. Důležitý krok, kterým přístavba nového školního objektu je, obce by mohl rodiče přesvědčit, aby využili naši školu,“ dodává.

Potvrzuje, že dál chce základní školu v Bílé Třemešné profilovat jako venkovskou. „Chtěl bych, aby si děti více všímaly přírody. Jsme na venkově, proto je vhodné, abychom děti učili například to, co se v různém ročním období dělá na zahrádce,“ vysvětluje.

Vybudování zcela nové budovy a její propojení se současným areálem má vyjít na 75 milionů korun. Více než 65 milionů z této částky přitom pokryje dotace.

„Pro Bílou Třemešnou jde o velmi podstatnou investici. Obec je ale zdravá, většinu prostředků jsme díky dobrému hospodaření schopní financovat ze svých zdrojů. Reálné je případně pouze využití krátkodobého kontokorentu,“ říká starosta Štěpán Čeněk.

„Naše škola touto investicí dostane nové možnosti. Budeme o krok před ostatními. Jsem rád, že ředitel chce vést děti jak k počítačové gramotnosti, tak k manuální zručnosti, která jim často chybí,“ pochvaluje si starosta.

Přestavba třemešenské školy má začít už v příštím roce. Hotovo bude podle plánů po letních prázdninách v roce 2019.

DO NOVÉHO I DVORÁCI

Masivní opravu školy přitom na příští rok chytají také v sousedním Dvoře Králové. V totožném dotačním programu jako Bílá Třemešná totiž uspěla i místní radnice a za více než 70 milionů korun díky tomu opraví Základní školu Schulzovy sady.

Škola se dočká vybudování bezbariérového vchodu, v půdních prostorech vzniknou poradenská pracoviště a odborné učebny. Dojde také k úpravám venkovního prostranství.

„Vybudováním bezbariérového přístupu bude škola, která je využívána i k mimoškolním aktivitám dětí a mládeže, lépe dostupná. Díky novým učebnám se zase zvýší kvalita vzdělávání,“ pochvaluje si místostarostka města Alexandra Jiřičková.

Stavební práce včetně nového vybavení by měly stát více než 73 milionů korun. Dotace městu garantuje částku 61 milionů Kč, zbytek půjde z radniční kasy.