Dá se churma jíst hned po zakoupení v obchodu? Jak máme zajistit její  dozrání?
Churma je ovoce původem z Číny, kde se pěstovala již před více než 2000 lety. Roste na 3 až 15 m vysokých keřích a stromech. Plody dorůstají hmotnosti až 0,5 kg, mají žlutooranžovou až červenou barvu, tenkou, hladkou a obvykle ojíněnou slupku. Dužnina je u nezralých plodů křupavá a velmi trpká, v době plné zralosti je naopak mazlavé až marmeládovité konzistence a sladká. Dnes se churma pěstuje v subtropickém pásmu s dostatkem srážek, prakticky na celé zeměkouli.  Čersté plody churmy mají vysoký obsah cukrů až 20%, vysoký obsah vitamínu C a nízký obsah kyselin. Jsou lehce stravitelné, pomáhají při léčení zažívacích potíží a mohou mít i mírně projímavý účinek. Díky nezanedbatelnému obsahu minerálních látek jako je draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď či mangan, nám churma dodává přírodní energetický impuls v boji s únavou, podporuje rozvoj silných a zdravých kostí, pomáhá při svalových potížích či při poruchách trávení.
K nám se plody churmy dovážejí v ještě nezralé podobě, transport by jinak nepřečkaly. Při nákupu vybíráme dobře vybarvené oranžové kusy, nesmí být pomačkané a otlačené. Doma je necháváme jednoduše dozrát v pokojové teplotě až změknou a vypadají sklovitě, dužnina je pak nejchutnější. Pozor na prudké výkyvy teplot, pro dlouhodobější skladování je optimální teplota 10 -15°C, teplotám pod 8°C se vyvarujte. Před konzumací či zpracováním je vždy třeba plody omýt teplou mýdlovou vodou.
Sám toto ovoce využívám hlavně ve studené kuchyni. Dají se z něj dělat různé poháry a deserty, přidáváme je do salátů a můžeme kombinovat jak s ovocem, tak s listovými saláty. Používáme ho také jako součást předkrmů či k jejich dozdobování nebo do tepelně upravených pěn. Já osobně mám churmu rád čerstvou, pouze překápnutou šťávou z citronu nebo limetky.

Rád vám nabídnu jeden recept na desert a podělím se o zajímavý chuťový zážitek, a to lehký desert z churmy a kiwi:
Recept pro 4 osoby:
6 ks churmy, 4 ks kiwi, jablečná a citronová šťáva, třešňový likér nebo griotka, moučkový cukr, smetana, mandlové lupínky na zdobení. Churmu rozpůlíme a zbavíme slupky, dáme do ploché misky a přidáme oloupané kiwi nakrájené na plátky, pokapeme jablečnou a citronovou šťávou, třešňovým likérem, nebo griotkou. Lehce posypeme moučkovým cukrem a necháme chvíli marinovat.   Před servírováním zdobíme vyšlehanou smetanou a mandlovými lupínky. Je to velmi lehký a chuťově vynikající desert na nedělní posezení po dobrém obědě.