Krajinný ekolog Pavel Klimeš totiž na dům, v němž IC sídlí, zavěsil rakouskou orlici a poté s několika pomocníky vztyčili kopii prvorepublikového hraničního sloupu.

Akce se uskutečnila u příležitosti zahájení výstavy Cedule a cedulky, která se koná v Galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou. Ta je věnována Karlu Nepokojovi, dědečkovi Klimešovy manželky Lenky, který se živil jako písmomalíř a lakýrník a ve Dvoře Králové vyráběl řadu reklamních cedulí. Karla Nepokoje popravili v roce 1943 za druhé světové války ve Stuttgartu Němci.

Setkání zahájil Klimeš výletem do historie, a to připomenutím stržení rakouské orlice, symbolu Rakouska – Uherska, a také vyvrácením hraničních sloupů, symbolů první republiky, které v roce 1938 provedli sudetští Němci.

„Dodnes tyto události v mnoha lidech vzbuzují silné emoce. Jako sběratel krkonošské historie jsem přišel do styku s podobnými předměty. Na nich mě lákalo především to sdělení. Byly obrazem a symbolem doby, buď něčeho obyčejného, nebo velkých změn, které se kolikrát obrátily proti lidem, kteří je provedli,“ podotkl Pavel Klimeš. Podle něho byla akce vlastně malým krokem zpět do historie.

Zavěšení orlice na své původní místo na domě totiž poukázalo na minulost, kdy v budově, kde sídlí informační centrum, provozovala Filomena Hönschlová státem regulovanou živnost. „Rozhodli jsme se, že orla na fasádu vrátíme, protože zde nyní prodáváme poštovní známky,“ vysvětlil Klimeš.

Připomenutím minulosti bylo pak i osazení hraničního sloupu, který je s orlicí v jedné rovině. „Jak Rakousko – Uhersko, tak první republiku chápeme jako uzavřené epochy. Bereme si z nich něco dobrého, i když víme, že v obou dobách se děly špatné věci,“ konstatoval Pavel Klimeš. Podle jeho slov měl být na hraničním sloupu ještě český lev. „Ten původní byl odlitek a my nyní čekáme, zda nám jej někdo zapůjčí, abychom si ho mohli odlít,“ dodal.