Vedení slavné dvorské zoo vyrazila tak ohromná podpora dech. „Výše podpory veřejnosti nás zaskočila a dojala,“ přijal s velkým povděkem finanční vzpruhu ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.

I přes velký propad příjmů vlivem nižší návštěvnosti z důvodu protiepidemických opatření dokázal safari park uzavřít hospodaření roku 2020 s přebytkem 800 tisíc korun, a to zejména díky dotaci kraje a příspěvkům dárců. Vyplývá to z účetní uzávěrky, kterou v úterý projednali radní Královéhradeckého kraje. Královéhradecký kraj je zřizovatelem a stoprocentním vlastníkem královédvorské zoo.

„Vedle standardních adopcí zvířat, pozvánek zvířat na jídlo či DMS mimořádně narostly také nejrůznější jiné dary. Senioři nám věnovali celé prosincové rouškovné, jedna příznivkyně odkázala safari parku rodinný dům, děti nám věnují peníze, které měly dostat k narozeninám a podobně. To je obrovská vzpruha v současné složité situaci a také velký závazek. Každému jednotlivému dárci nesmírně děkujeme,“ ocenil Rabas. V programu Pozvi zvíře na oběd, kdy lidé podporují zoo formou úhrady krmení, je bezkonkurenčně nejoblíbenějším zvířetem surikata. Na opačné straně zůstává pelikán. Mezi adopcemi vede bodlín Telfairův. Adoptivní rodiče aktuálně nemají někteří bezobratlí, některé antilopy či vrubozobí.

 „Obrovská podpora přetížila i naše systémy, které opakovaně kolabovaly. Symbolická poděkování se tak k lidem dostávají s určitým zpožděním,“ přiznal Přemysl Rabas. Problém s kolapsem počítačových systémů pomohli vyřešit odborníci z vrchlabské IT firmy.

„I v tomto případě zafungovala obrovská solidarita, dokonce sousedská. Během několika dnů dostaneme certifikáty za podporu v projektu Pozvi zvíře na oběd ke všem podporovatelům díky pomoci expertů společnosti WPJ z Vrchlabí,“ uvedl ředitel.

Lidé, kteří safari park finančně podpořili, si z prodlení při dostávání certifikátů nedělali těžkou hlavu. Příspěvek poslali proto, že chtějí pomoct. „Jediné, proč potřebuji certifikát je, abych na sociálních sítích inspiroval ostatní,“ vyjádřil se Tomáš Teslík. „Certifikát nepotřebuji, hlavně ať si žirafa pochutná,“ zareagovala Alena Jeřábková, která poslala příspěvek na krmivo pro žirafy.

Dvorské zoo pomáhá také šestiletá Lili z Opočna:

Ztráty safari parku kvůli koronavirovým opatřením se dosud vyšplhaly na 35 milionů korun. Jen krmení pro zvířata a prostředky na mzdy pro zaměstnance stojí měsíčně zhruba šest milionů korun.  

Vedení dvorské zoo proto připravilo plán krizových opatření. Figurovalo mezi nimi i omezení počtu zvířat. Ta by trvale zamířila do jiných zoologických zahrad ve světě. Něco takového ale příznivci odmítli dopustit a během jednoho týdne dali jasně najevo, jak jim na zvířatech záleží.

Královéhradecký kraj, který je zřizovatelem a stoprocentním vlastníkem zoo, loni poslal do Dvora Králové nad Labem příspěvek více jak 61 milionů korun. K tomu připojil v reakci na koronavirová opatření a vzniklé ztráty dalších 13,43 milionu korun.

"Ujišťuji nejen občany Královéhradeckého kraje, ale i ostatních regionů, kteří dvorskou zoo navštěvují, že existenční problém jí nehrozí," ubezpečil Pavel Bělobrádek, náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství.

V loňském roce navštívilo Safari Park Dvůr Králové 450 722 lidí, v roce 2019 542 tisíc osob.